| Robeee33 a întrebat:

Salut TPU. Daca eu am inaltimea de 175cm la varsta de 15 ani si 8 luni, mama mea are inaltimea de 172cm, iar tatal meu are inaltimea de 186cm mai am sanse sa fiu la fel de inalt ca tatal meu?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Se pare că da. Esti deja prea inalt la aproape 16 ani.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mai ai de crescut, cel mai probabil, macar pana pe la 16 ani.La unii adolescenti cresterea se opreste la 18 ani sau poate continua chiar pana la 21 de ani (aici fiind diferente minore, nu te gandi ca de la 18 ani la 21 de an cresti inca 10 cm, ci maidegraba cativa mm).

Aici poti obtine o aproximare in functie de inaltimea parintilor tai:

https://purecalculators.com/ro/height-calculator

| Hyperion7 a răspuns:

Întrebă-l pe tatăl tău până când s-a dezvoltat, asta pentru a-ți face un reper.
Dezvoltarea se încheie fie la 15, fie la 18, fie la 21, deși na, depinde de geneticul fiecăruia, ești destul de înalt pentru vârsta ta.

| MistarGoGu a răspuns:

Faci sport frecvent? Baga mare înot sau baschet *( nu de performanta ) cel putin 4-5 ani si poate vei obține "ceva " in plus! In mod normal oasele lungi *( femur ) isi cam opresc cresterea pe la 21-22 ani! Eventual gimnastica tot asa de placere!