| Diana123053 a întrebat:

Mi am făcut cont in crypto. Com si am cumpărat și vândut, acum vreau să îmi închid contul nu pot, îmi e frica sa nu mi se perceapă taxe
Daca doar dezinstalez aplicația și nu o mai folosesc se poate să îmi retragă bani?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta daca-ti inchizi contul de cripto, ca taxe platesti oricum, fiindca ai cont bancar si bani au intrat in el, asdar ANAF-ul afla si asta verifica: conturile bancare, atat cele in lei cat si in valuta.

Te manaca pielea sa faci puscarie pentru declaratie falsa a veniturilor si neplata taxelor?
Declara-ti veniturile si plateste-ti taxele, sa nu ajungi dupa gratii pentru cateva sute sau mii de euro (sau dolari).

ANAF verifica si conturile Paypal, fiindca au contract legal cu Paypalul, sa primesca anual listele cu toti utilizatorii din Romania care au conturi paypal si cu sumele vehiculate in anul financiar care s-a incheiat.