| Frank51 a întrebat:

Am vopsit capota mașinii, 2 straturi de vopsea și 2 de lac, după uscare suprafata este fină la atingere. Am aplicat apoi un polish, am folosit o mașină de găurit cu capăt cu burete. După operațiunea asta, după spălarea mașinii rămân întotdeauna cu pete de praf, ceea ce nu pățeam. Asta e din cauza că acum apa nu-mi mai curge de pe capota ci se usucă acolo. Nu prea am insistat cu polishul, să mai încerc o dată, sau ce-mi recomandați?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sterge apa cu un prosop, si poate o sa fie ok.
Despre polish nu pot sa ma pronunt, dar de obicei, daca piesa este vopsita de cineva fara experienta, este prea putin lac sau prea "gazat", iar sansele de a scoate luciu "plin" din el sunt nule.
Noi, vopsitorii, mergem la limita scurgerilor (si de multe ori chiar ne curge lacul), pentru ca picaturile se pot scoate, iar piesa ramane lucioasa, pe cand daca gazam cu frica, ramane ceata care nu trece nici cu nici un polish.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa faci polish de corectie lac, slefuieste manual cu P2000 ud pus pe un suport drept, pana cand se vede neteda suprafata (uscata). Roaga-te sa nu ajungi in vopsea.
Dupa ce se vede drept, poti face inca o slefuire cu P3000 ud (ajuta la redarea luciului), si abia apoi pui in functiune buretele + pasta.
Dintr-o singura pasta nu poti face corectie lac, trebuie ori o pasta extra abraziva + una de redare luciu, ori slefuire pe ud (ce am zis mai sus), apoi pasta de redare luciu.

| adryang78 a răspuns:

Buretele a fost prea aspru, iar abraziunile păstrează apa, chiar dacă nu se văd cu ochiul liber. Mai încearcă un polish, dar cu cel mai fin burete pe care-l găsești. Iar la final de spălare întotdeauna să-i dai un strat de apă osmotizată.