| Andreimihaitaureete a întrebat:

Salut baieti, vreau sa imi cumpar si eu o statie pentru masina si nu stiu prea multe informații legate de ele, niste pareri, statii ok pana in 600 700 de lei, mai trebuie antena? Am vazut ca au unii si antene mici altii antene de 1 metru, 1, 5

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, iti trebuie neaparat antena. Personal le recomand pe cele de 145cm, au cea mai stabila receptie. Cele in jur de 1 metru nu prea au sensibilitate suficienta (in schimb ai avantaj ca nu prea prinde interferente/bruiaje), cele foarte inalte sunt dezastru la toate capitolele, prind tot neamul de interferente, si nici la distanta nu bat prea bine.
Eu am un Sunker Elite de 145cm. Sunt la a doua, pentru ca una mi-a fost furata laughing
Recomand antena, e ieftina si buna.

Ca statie am un Storm Defender.
Rar o mai bag in functiune, dar cand o fac, am putere de emisie mare, si receptie destul de curata. Nu are auto squelch, dar potentiometrul de reglaj este foarte bine calibrat, lasat la jumatate prinde la distanta mare si bazaie rar, dat spre maxim nu mai bazaie deloc, si prinde emisiile pe o raza de 1-2km.
De prin 2017 am statia, si nici macar nu a fost noua, ci de la un prieten care o avea de la alt prieten, care cine stie de unde o avea laughing

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice statie cumperi, are si radio incorporat.
Pentru a capta undele radio, este nevoie si de o antena, montata.
Lungimea antenei este de 1-1.5 m (cele mai lungi se monteaza vertcal si se inalta peste capota masinii, iar cele mai mici pot fi si inclinate, rabatabile). Indiferent din care montezi, radioul va functiona.