| alexandrubt13 a întrebat:

Buna!, o recomandare de tratament pentru mana si fainarie la vie si agris, acum se schimba si produsele astea de nu mai stii cesa cumperi pentru a avea eficiienta

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.verdon.ro/......-1-kg.html
Bunicul meu si-o facea singur din sulfat de cupru (piatra vanata), apa si piatra acra. Nu stiu reteta, dar asta de sus este gata preparata. Ai si cantitatea acolo: 5 Kg. la Ha.

| relian a răspuns:

Nu conteaza ce nume au, tu trebuie sa intrebi de substanta activa si modul de actiune.
Pt mana se folosesc produse pe baza de cupru, iar pentru fainare cred ceva cu sulf.

Modul de actiune, is de contact si sistemice. Depinde cu ce aplici, daca ai atomizor, is bune si alea de contact, ori daca plantele is deja sanatoase nu-s afectate, folosesti produse de contact, dar trebuie sa aplici bine pe toate frunzele si pe fata si pe doas, de aia un atomizor aplica multa mai bine.

Daca plantele deja au mana, fainare, folosesti produse sistemice.De nume nu stiu, asta vezi tu la magazine, stiu aia ce sa iti dea daca le spui pentru ce vrei sa le folosesti.

De asemenea trebuie sa calculezi cita substanta aplici, aia scrie pe produs, dar trebuie cumva calculat la cate plante ai tu, la suprafata cu plante.Multi oameni dau acolo sa fie, uneori putin, apoi se pling ca tot sau imbolnavit plantele.

Faci un calcul daca se aplica x kg la ha, la cit ai tu Y. ei ala Y trebuie sa il dizolvi in o cantitate de apa, dar acea solutie trebuie data toata pe acele plante, in caz ca dai mai putin, ca ai pus multa apa, atunci deja ai redus din substanta activa.

Unia pun prea mult, unde iar nu-i bun, ca poti arde plantele.

Dar banui ca stii cum sa aplici si cit.

Deci asa intrebi la magazin, caut substante pentru mana la vita de vie, sau la ce ai tu, vreau ceva de contact sau vreau ceva sistemic. Vinzatoru de regula ar trebuie sa stie chestiile astea.

Eficienta tine de ce am spus, cand aplici, adica daca plantele is deja bolnave sau nu, cit aplici.
Daca nu dai cit trebuie, ori nu aplici bine pe toate frunzele in cazul celor de contact, normal ai eficienta mai scazuta.
sau daca platele is deja bolnave si tu dai cu produse de contact, astapti mult si bine sa se faca sanatoase, ciuperca e deja inauntru, astea de contact actioneaza doar in contact cu ciuperca, iar substanta sta pe frunza, daca intelegi ce zic.