| SkandallKamataru a întrebat:

De ce doctorii si farmacistii scriu așa urat? Deci ma jur, pe oriunde am fost, orice medicament sau diagnostic am vazut, era un scris ba zici ca s-a chinuit sa scrie așa încât sa nu intelegi ce scrie laughing
Cum e posibil asa ceva? Toți, efectiv toți au un scris zici ca sunt analfabeți, abia distingi cuvinte simple si chiar nu am gasit explicația nici in ziua de azi.
Asa îi învață pe ei la școala de doctori? Sa scrie urât? Sa scrie codat?rolling on the floor
Ei se înțeleg reciproc doctorii, dar cabd e vorba de un om de rand, zici că citești arabă.

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Înainte sa dau la medicina nici eu nu înțelegeam.
Acum scriu destul de urat și probabil când termin facultatea voi scrie la fel ca ei.
Eu mă gândesc ca e și din cauza examenelor scrise. E mult de scris, trebuie sa dai multe detalii, timpul scurt și atunci sincer chiar nu îți mai pasa cum scrii, îți pasa doar sa pui tot ce ai invatat ca sa iei nota cât mai mare.
Înainte scriam frumos și ordonat.
Acum foile mele sunt vai de capul lor și mai scriu și urat.

| mastadont a răspuns:

Totul se datorează materiei stufoase și timpului scurt. Mergi la facultate și o să înțelegi de ce au un scris urât. La facultate nu mai stă nimeni după tine să-ți dicteze, să te țină de mânuță și să se asigure că ai înțeles, acolo profesorul își ține cursul, aduce materiale, prezintă aplicații teoretice și practice, dar notițele ți le iei singur și este responsabilitatea ta de student să încerci să notezi și să reții cât mai mult din curs.
Din câte am observat eu din vremurile de când eram la facultate fiecare își dezvoltă propriul mod de a lua notițe, unii ca mine notează doar ideiile principale, alții notează cuvânt cu cuvânt, alții își desenează, etc.
Când ai de scris 20 de pagini în două ore doar la frumusețea scrisului nu îți mai vine să te gândești.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Da, asa-i. Ar trebui infiintata institutia pentru scoala de caligrafie

| Jessica1235 a răspuns:

La facultate dacă dai de un profesor care vorbește lent e ca un eveniment de eclipsă totală, pur și simplu profesorii vorbesc și tu practic notezi din zbor. De aceea majoritatea doctorilor au un scris urât pentru că ei sunt obișnuit să scrie foarte repede și li se strică scrisul în timp.

| Torrpi a răspuns:

Din cauza ca la cursuri au mult de scris si foarte repede. Ca sa faca fata, ajung sa scrie tot mai indescifrabil.