| Iuliabarbu a întrebat:

Salutare! Cât de fertila sunt in ziua 25 a ciclului menstrual?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta depinde strict de tipul de ciclul mentrual al fiecarei femeii, pe care noi nu avem cum sa-l masuram sau sa-l cunoastem.

| sierra1 a răspuns:

In procente(?) - puțin, dar tot ești

| dullcat a răspuns:

Buna.Cate zile are ciclul tau menstrual? Ovulatia se intampla la mijlocul ciclului menstrual, adica in a 14-a zis daca ai un ciclu regulat de 28 de zile, ca exemplu.Deci esti fertila in acea zi, iar daca cu 5 zile inainte sau chiar mai putin de atat, fata de ziua ovulatiei, faceti sex, se poate instala o sarcina.De ce? Fiindca spermatozoizii traiesc 3-5 zile dupa ejaculare in interior.

| dullcat a răspuns:

Revin cu o completare, ca sa se inteleaga mai bine:

,, Majoritatea femeilor au un ciclu menstrual care vine o dată la 28 de zile, iar acest lucru înseamnă că există aproximativ 6 zile pe lună în care poți să rămâi însărcinată, explică site-ul medical webmd.com Această perioadă, care este adesea semnalată sub denumirea de "fereastră a fertilității" și cuprinde ziua în care ovarele eliberează un ovul și următoarele 5 zile după acest lucru. Potrivit specialiștilor, aceasta este cea mai bună perioadă pentru a rămâne însărcinată atunci când se urmărește conceperea unui copil. În cazul în care ai un ciclu menstrual regulat, această fereastră a fertilității apare între ziua 12 și 17 după menstruație (ziua 1 fiind considerată prima zi în care ți-a venit ciclul). '' - https://www.eva.ro/......78451.html

Https://www.doc.ro/calculator-ovulatie

| Emilian65 a răspuns:

În aceasta zi ești cu siguranță în perioada infertil.

| sofisis a răspuns:

Nu exista nici o zi complet lipsita de riscuri. Cat de....nu se poate stii exact fara test de ovulatie.