| robert253679 a întrebat:

Am împrumutat un prieten o sumă de aproximativ ~1000 lei și acum refuză să îi mai dea înapoi. Odată ce l-am împrumut acesta m-a mințit că și-a luat un job și îmi spunea să aștept să primească salariul. Eu știam că acesta mă minte dar am incercat să fiu amabil, sperând că astfel îmi voi primi banii. Acum câteva zile trebuia să ne întâlnim să îmi restituie o sumă dar când am vrut să vorbesc cu el m-a blocat peste tot. Am salvată conversația din care reiese că a fost un împrumut și cum spunea că o să-mi dea înapoi. De asemenea banii au fost împrumutați prin transfer bancar. Ce sugerați să fac pentru a-mi recupera banii? Orice răspuns ajuta in afară de cele "Acum ai învățat să nu împrumuți prietenii", etc. Mulțumesc pentru orice ajutor!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calea legala pentru recuperarea imprumutului este sa-l dai in judecata, pe cale civila, obtii hotararea judecatoreasca de obligare la plata si o pui in executare silita, bineinteles daca nu-ti restituie suma in timpul procesului sau dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
Pe langa suma imprumutata poti solicita dobanzile legale si cheltuieli de judecata, astfel ca suma de restituit va creste cu cateva sute de lei.
Inainte de actiune poti sa-i spui cele ce ti-am explicat si poate primesti suma imprumutata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i faci plingere la politie daca el refuza sa iti dea banii, sau poate chiar nu are si ar trebui sa mergi la el acasa sa vorbesti cu el sa vezi situatia cum este de fapt

| dullcat a răspuns:

Intrebarea se repeta.Fie astepti sa ii revina omenia prietenului (slabe sanse), fie il trimiti si tu undeva la mama lui, fie apelezi la parintii sau, fie mergi la el acasa?laughing Optiuni sunt garla.Nu mai imprumuta niciodata la nimeni, exista banci pentru asta.Toti sunt prieteni pana cand vine vremea de a returna suma data.

| MrAM a răspuns:

Il poți denunța la poliție sau dat in judecata cum sa specificat insa e multa bataie de cap si timp consumat. De la el sigur nu ai sa mai vezi banii astia din buna voie. Lectie invațata, un pas inainte

| Korkodeln a răspuns:

NICIODATA sa nu imprumuti bani la prieteni, ramaii si fara bani si fara prieteni. Poti insa sa-i ajuti si sa consideri banii aia un cadou. Daca sunt prieteni cu adevarat o sa-i returneze cand pot, daca nu-i returneza, ori nu pot, ori nu-ti sunt prieteni, dar nu merge pe ideea ca-i mai vezi inapoi cu siguranta.