| iu1iana a întrebat:

Bună ziua! Aproape la fiecare răceală și mai mereu îmi apare herpes.Nu stiu ce ar trebui să iau pentru sistemul imunitar sau cum ar trebui să elimin(nu complet, nu i posibil)virusul din organism.Ce medicamente recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Sistemul imunitar nu ti-l intaresti in niciun caz cu medicamente, ci respectand ce a scris omimprevizibil mai jos.Iti recomand sa citesti articolul urmator, ai acolo mentionate cauzele recurentei si posibile tratamente care sa te ajute pe moment:

https://www.medicover.ro/......,914,n,295

| Mindfulness a răspuns:

Sport regulat, sa reduci stresul, anxietatea, depresia căci astea scad imunitatea. Miere de Manuka e buna pentru imunitate dar e cam scumpă. Stresul e inamicul Nr 1, ai grija și la alimentație. Zincul iar e bun pe lângă pastile pentru imunitate.
Mănâncă mai sănătos și dormi minim 7-8 ore fara nopți pierdute.

| Larissa701b a răspuns:

Bună! Aceeași problema o am și eu.
Când simt că începe să-mi apară pun pasta de dinți peste si las așa până se usucă erupția și nu mai evoluează( în general, colgate triple action. Parca funcționează cel mai bine la mine). Repet de cate ori este necesar.
După ce s-a uscat pentru a se vindeca folosesc vaselina cosmetica.
Astea au fost sigurele metode care m-au ajutat cel mai mult.
Înainte să erupă mă manaca/gadila cumva si daca actionez de la inceput, de multe ori, ma aleg doar cu o mica pata care se vindeca in 2 zile