| Legend123 a întrebat:

Salutare. Am o problema cam ciudata care ma stresează foarte tare. Deci, sa încep: am o relație cu o fata de 3 luni, ne Înțelegem foarte bine, tin foarte mult la ea, dar de câteva zile parca simt ca nu o mai iubesc, dar e foarte ciudat pentru ca nu as putea sa-mi mai imaginez zilele fara ea, vorbind NON stop si chestii. Dar e foarte ciudat pentru ca vreau sa mai simt iubirea aia pentru ea, imi place foarte mult sa stau cu ea dar nu mai simt nici gelozie, mai mult nepăsare, dar doar atunci cand ma gândesc la asta. Gen "ma gândesc ca nu o iubesc si atunci simt ca nu o iubesc" dar parca cand ma gândesc la asta aproape ma ia plansul. E aproape ca atunci cand te gandesti ca ai un simptom, sa zicem mancarimi, si cand te gandesti la mancarime parca începe sa te mănânce pielea, nu stii. E foarte ciudat pentru ca la orice fata m-as gândi, nu simt atractie, nici macar iubire pentru mama nu mai simt, sunt nepăsător. Nu mai am sentimente pentru nimic, doar Tristețe, atunci cand ma gândesc la chestia asta ma apuca plansul. Am înnebunit? Nu stiu ce este cu mine, parca vreau din tot sufletul sa o iubesc pe fata aia, simt ca nu as putea sa mai trăiesc fara sa stau de vorba cu ea. Dar parca simt si ca nu o iubesc. Nu stiu ce sa mai fac. Sunt nepăsător fata de tot, ma gândesc ca am rămas fara sentimente, sunt speriat se chestia asta, simt doar sentimentele negative. Nu mai pot crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rkopiss a răspuns:

Nu ai cum sa ramai fara sentimente in primul rand.
Si in al doilea rand te sfatuiesc sa te calmezi si sa gandesti totul la rece.
Daca simti ca nu poti sta fara sa vorbesti cu ea si spui ca nu iti poti imagina viata fara acea fata asta inseamna ca o iubesti.
Vezi tu, cand esti intr-o relatie si trece o perioada de timp te acomodezi cu acea persoana nu o sa mai ai acel sentiment de "fluturi in stomac" pentru ca nu mai sunteti ca la inceput. Toate inceputurile sunt frumoase dar in timp se mai schimba sentimentele si prin asta ma refer la chestia ca nu vei mai avea aceeasi stare ca la inceputul relatie.
Cat despre gelozie... Asta depinde de voi doi, daca ea nu-ti da motive sa fi gelos si nu iti ridica semne de intrebare nu vad de ce ai fi gelos (dar sa nu fi prost, scuze expresia) + ca daca ai prins incredere in ea e si normal sa nu mai simti sentimentul de gelozie ca la inceput.

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Mananca o tableta de ciocolata amaruie pentru ca s-ar putea sa ai o depresie! Ai nevoie de cateva sedinte de consiliere psihologica si psihiatrica ca sa poti descoperi unde este pricina! Nu-ti face griji ca s-ar putea sa fie ceva trecator, dar trebuie sa fii pozitiv si optimist si sa te gandesti la Bunul Dumnezeu si la lucruri frumoase pe care le-ai trait pana acum!

| cristisubiak a răspuns:

şi eu am avut momente din astea în trecut. stai liniştit, e doar o perioadă prin care toţi trecem!winking

| Tris12 a răspuns:

Nu esti singurul, poti merge la un psiholog sau poti incerca sa vezi ce simt persoanele din jur despre tine, daca te gandesti ca nu iubesti iti faci rau cu mana ta, fii alaturi de toti pe care vrei sa-i iubesti si atractia va aparea din nou de la sine, parerea mea happy