| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa stiu mai multe despre subiectul intrebarilor existențiale și sa învăț știința.Credeti ca cartea aceasta Despre toate pe scurt :De la Big Bang la ADN de Bill Bryson este ceea ce caut eu și ce vreau și doresc eu sa aflu despre știința?
Aceasta este cartea mentionata, mai am Cosmos de Carl Sagan am zis asa in plus ca și chestie.

https://www.libris.ro/......679-0.html

Ce alte cărți de știință mai știți despre întrebările existențiale ale vietii si cum le poare explica știință?

1 răspuns:
| mODIN a răspuns:

Despre "stiinta"? Care stiinta? "Stiinta" are mii de domenii diferite! Matematica e o stiinta, biologia e o stiinta, farmacologia e o stiinta, psihiatria e o stiinta etc.

Cred ca ce cauti tu este sa-ti dezvolti mai mult cultura generala. Pentru asta, cred ca cel mai sigur mergi pe enciclopedii si documentare. Fiind amandoua facute pentru omul de rand care vrea sa fie mai informat, nu pentru cercetatori, nu conteaza chiar asa mult de unde le iei. Un documentar despre Sistemul Solar de pe Digi si unul de pe Discovery sunt cam la fel. Cartile cu titluri de tipul "100 de curiozitati despre planeta noastra" sau foarte generale cum ar fi "Istoria Lumii Antice" sunt perfecte pentru asta.

Apropo, intr-o alta intrebare recenta ai vorbit despre Biblia pentru copii. Sa stii ca nu e absolut nici o problema la a citi carti de genul acela, mai ales pentru a-ti face o idee despre un domeniu nou cu care n-ai avut contact. E chiar de apreciat ca vrei sa inveti lucruri noi si nu e nici o rusine sa incepi de jos. Spor!