| Nicoleioana16 a întrebat:

Am 16 ani, iar de câțiva ani tatăl meu a început să consume alcool excesiv, când bea ne jignește și face scandal și așa mai departe, iar uneori se ajunge la bătaie.
Aș vrea să scap de el și nu știu cum.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Muta-te la bunici, daca mama ta este de acord ca alta solutie nu ai.
Mama ta sau bunicii (parintii tatalui tau) pot discuta cu tatal tau, fiindca ei sunt cei cu autoritate si tot ei il pot rusina si convinge sa renunte la bautura.

Din pacate, tu ca copil minor nu poti pleca de acasa, mai departe de bunici, fiindca este ilegal.

| dullcat a răspuns:

Mama ta cum reactioneaza in astfel de situatii? A luat in calcul divortul? Ati sunat la politie? Violenta domestica nu trebuie niciodata trecuta cu vederea! Aveti mare grija...

| MistarGoGu a răspuns:

Ce astepti? Daca si mama ta este o.k direct la Politie! Plângere pentru violență in familie! NU asteptati sa deveniți subiect pentru Stirile protv de la ora 5 Doamne fereste!
Asemenea oameni la betie scapă de sub control si se poate sfârși RAU!