| Craks3 a întrebat:

Salutare la toti, sunt cam greu de cap, laughing am un opel vectra c 2005 motor 1.9 td, mi s a aprins becul la motorina(am intrat pe rosu) si intr un kilometru am bagat motorina, am bagat 14 litrii de motorina si am mers cu ea 80 de km pana a intrat iar pr rosu, cat la suta imi consuma masina?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.9 CDTI*
Motorul ala consuma undeva pe la 6-7% mixt, in mod normal. Daca apesi pe Sport, si scoti din el ceva magari, poti consuma 14 litri in 80km. Cu conditia sa mergi ori intre 100 si 240km/h, inrosind discurile la fiecare curba, sau sa mergi aia 80 km din demaraje 0-100-0-100-0-100.
Deci, ca sa justifici un consum de ala, ar trebui sa ai acum placutele terminate. Sau sa fi mers undeva pe autostrada, in top speed, toti acesti 80km.
Eu vorbesc de versiunea 16V cu 150cp. Daca e cel de 120cp, nu prea are cum sa consume atat, indiferent ce faci cu el.
Deci, cel mai probabil consumul tau nu e real. Ori ai scurgeri de motorina, ori sonda din rezervor e defecta, mufele s-au oxidat, sau ai probleme cu motorul.
Eu m-as uita in primul rand la rezervor, conducte de alimentare, filtru de motorina si componentele injectiei, sa nu scape motorina pe undeva.
Apoi as desface capacul rezervorului, sa vad cam cata motorina e, si as curata mufele.
Daca ai computer de bord, probabil ai detalii despre consum: autonomie (calculata in functie de consumul mediu calculat in ultimii km, cantitatea de motorina din rezervor), litrajul aproximativ al rezervorului, consumul instant, consumul mediu pe ultimii km, consumul mediu din ultima perioada, etc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-o la verificat.
Ceva-ti scapa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia vreo 17% la ce zici tu, dar ma indoiesc ca cifrele alea sunt reale, cine stie cand a intrat pe rosu, poate a doua oara nici nu a consumat cei 14 litri

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fa cu regula de trei simpla pe care ai invatat-o la scoala in clasa a V-a sau a VI-a.

80...14
100...x

baga mare si calculeaza