| Radu2024 a întrebat:

Salutare! Am renunțat de mult timp la aparatele de ras cu multe lame, am trecut la aparat de ras clasic cu lamă (safety razor) ce folosește lame de bărbierit clasice (double edge blade). Am renunțat și la spuma/gelul de ras și folosesc săpun sau cremă de ras specială. Întrebarea este următoarea : Am un tub întreg de spumă de ras Nivea sensitive, care nu este dedicat aparatului de ras clasic cu lame ci doar celor din plastic cu multe lame. Oare merge să folosesc spuma sau gel de ras în loc de săpun sau cremă de ras pe care o aplic cu pămătuful? A încercat cineva, merge, merită, care au fost rezultatele...asta dacă ați încercat? Mulțumesc anticipat și multă sănătate!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu am văzut să scrie pe ele cărui aparate de ras ii sunt dedicate. Contează ca să inmoaie bine firul de păr pentru a fi ras.
Deci poti folosi fără probleme.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Atat timp cat aluneca pe piele bine si lama este ascutita, nu tocita, nu conteaza ce folosesti si nu ai de ce sa iti faci griji, poate doar pentru tehnica, ca sa nu te tai.Eu sunt femeie si tot asa, folosesc aparat de ras cu o singura lama double edged.Am incercat in ultimii ani diferite produse dedicate, pana la urma tot la apa si sapun simplu am revenit, ca e mai ieftin si se curata imediat lama sub un jet de apa. Orice altceva, repet, tine de tehnica si de preferintele tale in functie de cum reactioneaza/se simte pielea.

| VoidEternal a răspuns:

Nu are de ce sa nu meargă.