| FlorinBboy a întrebat:

Salutare. Sunt un baiat, varsta 25 de ani si ma tot gandesc ca e naspa situatia mea actuala. Adica pana la varsta asta nu am o masina a mea cumparata de mine, am una mai veche dar am primit-o de la mama, casa si teren nu am, adica locuiesc cu ai mei... Servici am, lucrez la privat pe salariu minim pe economie, mai fac si naveta cu masina 30 de km zilnic. Si ma tot gandesc ce sa fac pe langa locul de munca sa mai am un venit, pentru ca nu e nici timp, eu cu tot cu naveta si programul de lucru pierd 10 ore zilnic. Voi cum va descurcati sau cum va-ati descurcat cand erati de varsta mea. Si legat de ai mei, nu prea au cu ce ma ajuta.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poti sa faci un curs ceva.
De ex de frizer si poti sa iti deschizi un salon la tine in comuna sau oras. Se fac multi bani, adica eu asa am observat.

| Frank51 a răspuns:

Salut. Stai linistit, nu este usor sa te descurci, mai ales daca nu ai sprijin. Eu te sfatuiesc sa avansezi pe partea de cariera, un job mai bun inseamna un salariu mai bun, si implicit lucrurile devin mai usoare. Nu prea poti face mare lucru pe langa un loc de munca, mai ales daca nu dispui de niste bani cu ce sa incepi. Daca ai prietena vorbeste cu ea, poate va puteti muta impreuna in chirie, daca lucrati amandoi va puteti intretine decent, cel putin la inceput sa vezi cum decurg lucrurile.

Eu fac 22 ani anul acesta. Primul job l-am avut la 19 ani, salariu 1700, 2 schimburi, chirie, bataie de cap. La 20 de ani am luat masina(passat bata-o vina) cu 2500 eur, inainte sa fac 21 de ani cu o luna, am realizat ca nu imi ajung banii, masina fiind si diesel era praf, aveam datorii, parintii nu ma puteau ajuta, etc, asa ca am venit in Germania.Un singur schimb, 1200eur. Din iunie 2017 sunt aici si am scapat de toate datoriile, masina este la punct, si am mai multi bani decat credeam vreodata. Anul acestea vreau sa ma intorc in ro, sa ma apuc de facultate(nu aveam posibilitate acum 3 ani) si sa progresez atat in cariera cat si social si emotional.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eee,nu fi cu moralul la pamant, fiecare cu norocul lui, gandeste-te ca sunt altii de 30 si ceva de ani, fara facultate, fara servici, fara permis si stau cu ai lor si acum.
Tu pe langa ei esti chiar bine, peste vreo 3 ani sigur o sa ai o situatie mai buna, o sa ai un alt serviciu mai bun, o sa fi cu o tipa calumea si o sa fi la.casa ta.
Momentan singurul sfat pe care as putea sa ti-l dau este sa fi mai relaxat si sa nu iti faci si daca nu iti convine job-ul actual, incearca sa cauti altul pe net sau prin ziare.
Eu nu am fost in situatia ta dar eu asa as. face, ma rog tu decizi ce faci cu viata ta, eu ti-am dat sfatul.
Bafta.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Fata de unii tineri de varsta ta stai mai, fata de altii stai mai prost.Asta din punctul meu de vedere.Din al tau se pare ca este insuficient, asta denota ca-ti doresti mai mult, lucru perfect normal si laudabil de altfel.Identifica-ti prioritatile si calitatile de care te poti ajuta pentru a optine mai mult de la viata.Ai putea sa-ti continui studiile, crescandu-ti sansele la un job mai bun.Ai putea sa-ti schimbi serviciul cu un altul mai bine platit(dupa ce in prealabil te pregatesti pentru o noua meserie cu cautare la ora actuala(sudor, electrician, etc.). Raspunsul tot tu il vei gasi, nu exista o reteta a succesului.Singura conditie necesara este ACTIUNEA, fa ceva in sensul acesta.Doar cineva care te cunoste bine,te poate sfatui ce ar fi mai bine sa faci(in cazul acesta,eu am spus ca tu esti cel mai in masura, eu necunoscandu-te).Ai putea sa incepi cu un servici mai aproape de casa, scutesti timpul si cheltuielile cu naveta, minimul pe economie il iei peste tot, nu? Bafta multa