| AnaMaria446 a întrebat:

Sunt într-o relație cu un bărbat care nu poate să îmi demonstreze că este serios.
Avem aceleași discuții de la începutul relației.
Spune nonstop ca care intenții serioase și își dorește să formăm o familie, dar faptele imi demonstrează contrariul.
La fel ca în primele luni de relatie, caută să se împrietenească cu femei dă like-uri și inimioare. Subliniez cuvantul "caută".
Într-o dimineață când el credea că eu am plecat la serviciu și mă voi întoarce seară, și-a lăsat laptopul deschis fix pe profilul unei domnișoare, despre care ulterior mi-a spus că ea îi trimisese cerere de prietenie, iar el doar a acceptat sa vadă cine este.
Dar ce să vedeți deja ii dăduse like-uri la poze și la story.
El caută să se bage în seamă cu femei, lucru ce este deranjant pentru mine.
Pot înțelege că are anumite cunoștințe, colege, dar nu pot accepta această căutare continuă care mă face să îmi pierd încrederea în el.
Minte și nu vrea sa recunoască nici cu dovezile in față.
Când am intrat în relația, am spus care sunt limitele mele, ce îmi place și ce nu îmi place ce permite și ce nu permit. La fel și el, deși a impus niște lucruri absurde, greu de înțeles, le-am acceptat de dragul relației și până la urmă ca el să se simtă în siguranță.
Pot spune că pe parcursul relație nu m-am împrietenit nici virtual nici în viața de zi cu zi cu barbati, deși ocazii au fost, nu am simțit să să leg prietenii, nu m-a interesat așa ceva, nu sunt sălbatică, am interactionat când a fost în interes de serviciu, dar în afara de asta nu a fost nimic mai mult.
Cand am simțit că un babrbat mă privește în sensul acela că ar vrea să flirteze, nu i-am permis să facă asta din respect pentru relația noastră.
Am același asteptari de la el și știe asta, dar a spus ca mine și a făcut ca el.
Am descoperit că pe parcurs relației a fscut niste lucruri cu care știa foarte bine ca nu sunt de acord, ca nu este moral sa le facă și cu siguranță nu i-ar fi plăcut sa le fac eu, dar le-a făcut pentru că știa ca nu am cum sa aflu.
Mă simt trădată și simt că nu pot avea încredere în nimic din ceea ce spune.
Nu pot să cred că vrea o familie cu mine când el caută alte femei, când se baga în seamă și încalcă toate lucrurile pe care mi le-a promis.
Nu îmi doresc să fiu cu cineva în care să nu pot avea încredere, să trăiesc cu frica că mă v-a insela, pentru că interesul lui este îndreptat spre alte femei, vorbește cu prietenii lui despre femei, își arata unul altuia ce conturi au mai descoperit, se poarta ca la 20 de ani, desi are mult peste vârstă aia.
Nu știu ce să mai fac și în ce mod să îi mai spun ca nu este ok ceea ce face. Cred că e în zadar, nu se schimbă nimic.
Oare ce fac eu greșit? Faptul că am tolerat așa ceva până acum sau sunt exagerată?

Răspuns Câştigător
| asinedthereal a răspuns:

În primul rand, respect pentru caracterul dumneavoastră, cu părere de rău vă spun că v-ați amăgit destul cu privire la putiința acestui om de a se schimba. Sunteți într-o o relație cu un copil /băiat, clar nu cu un bărbat iar opțiunea de "trecerea cu vederea" peste nesimțirile pe care le face, dvs. i-ați permis-o. Lucrul cert este ca nu va iubește, atunci când femeia se dedică întru-totul bărbatului, atunci începe devalorizarea sa. Chiar dacă iubești enorm, nu este în regulă să ți arăți toată vulnerabilitatea în fata lui, o sa suferi mult. El nu se va schimba niciodată, cu un asemenea om veți trai în minciuna și nesiguranță mereu, ceea ce v-a duce la o viata nefericita. De ce alegeți sa fiți nefericită? Meritați mult mai mult cu un asemenea caracter, cum rar mai exista în zilele noastre.

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Oare faci ceva gresit? Eu cred ca da. Greseala ta este ca inca nu l-ai parasit.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Deci pentru chestia asta l-ai mințit ca pleci la lucru. Îmi imaginez cum tu ai ieșit pe usa te-ai ascuns în spatele blocului și ai revenit acasă și ai găsit laptopul deschis? Sa iti fie rușine ca ii invadezi intimitatea, NU este problema ta ca el da like-uri la fete pe net, este clar ca ești foarte nesigura pe tine. Nu iti convine ca caută gagica pe net? este foarte simplu, te despărți. Dar el când s-a întors de la servici unde te-ai ascuns? în dulap?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varste aveti voi? Esti casatorită cu el?

| ania a răspuns:

Nu, nu as tolera asa ceva. Îți pierzi vremea cu el. Roagă - te Creatorului sa aducă în viata ta persoana care El știe ca e potrivita pentru căsătorie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă tu vrei ceva serios poate e timpul să cauți pe altcineva

| Violleta2022 a răspuns:

De ce mai pierzi vremea cu el?
Unaspune, alta face, deci nu te iubeste si nu-i pasa de tine.
Oricum nu-i genul care s afieom de casa cu familie si copii, atata vreme cat el inca aleraga dupa femei si flirteaza cu toate.
Cauta-ti altul si inceteza cu cearta, ca nu merita!

| dullcat a răspuns:

Buna.Faci gresit ca inca nu v-ati despartit pana acum.Intr-o relatie e nevoie de fapte, nu vorbe. Aproape tot ce ai scris aici e red flag. Mna, din punctul meu de vedere, e foarte clar ca respectivul nu-i pentru tine, deci move on.

Astfel de persoane trebuie sa fie cu persoane care la randul lor se holbeaza pe profilul tuturor si arata interes spre altii, desi au o relatie.Combinatia intre cineva loial cu un om care inca se comporta de parca e single, nu va merge niciodata.Imi pare rau.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ești exagerată,doar el ți-a cam forțat răbdarea și te-a dus în pragul disperării.
Sfatul meu e sa o lași mai moale cu el,oricum relația nu va ajunge nicăieri, iar dacă își va găsi pe altcineva,sigur te va părăsi.
Ca sa tai răul de la rădăcina, mai bine te desparti de el și gata.
Știu că e greu sa o iei de la capăt, dar e mai bine așa decât altfel.
No, pe scurt, nu merită o alta șansă, oricum nu se va schimba.

| Xpressurself a răspuns:

Bună, din ce scrii ai făcut bine ca ai vorbit cu el. Ar trebui sa ai mai multe încredere în ce simți. Tu singura scrii care este adevărul însă pari sa vrei sa te lași mințită? De unde ai învățat acest comportament? De la mama, bunica... Poate ca, dau un exemplu, nu cunosc situația, poate ca sa zicem, mama ta a acceptat un astfel de comportament de sacrificiu ca sa te poată creste pe tine, sa nu crești fără tată, sau cu un străin care sa te prindă de fund când ea este la servici. Insa tu nu ești în aceeași situație. Ești tanara, nu ai obligații și ai șansă să îți faci o familie reușită cu un barbat care te merita. Nu pierde timpul. Cunoaște și alți oameni și da-le o șansă. Poți avea o viata mai buna, nu ai obligații. Da-ti o șansă. Iubeste-te mai mult și ai încredere în ce simți și in adevăr. Adevărul l-ai scris chiar tu, mai sus. Mai citește o data ce ai scris chiar tu.

| ghost0 a răspuns:

Mai dai o singura șansă. Dacă continua sa facă același lucru desparte-te de el și lasă-l cu prieteniile lui online și cu căutarea asta mai importanta decât relația lui de acasă.