| Gopo9 a întrebat:

Care e diferența dintre tratament natural și tratament naturist?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ambele tin de escroci medicali si bolnavi psihici.

| randomuser009 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ce inseamna natural, in medicina alopata, se foloseste mult tratament natural: poate nu stie multa lume, dar si o buna parte din chemoterapia folosita e facuta din plante, cauta vinca, si nu da mai putine reactii adverse, aprox 75 la suta din medicamentele din medicina au plante in comeponente, si pe la 25 sunt facute numai din plante, poate chiar mai mult, si nu vorbesc de naturalisti.
Si nu luam nimic din ce vand naturalisii in calculul acelor 25 si 75 de procente, doar mediciana alopata singura face acele procente.

| randomuser009 a răspuns:

De fapt nici WHO(organizatia mondiala a sanatatia, sau OMS in romana), nu are o definitie exacta a cuvantului natural, si natural poate fi si ceva procesat, depinde de context.
Uite cateva definitii:
"Fără intervenție umană: Alimentele sau produsele naturale sunt cele care nu au fost modificare semnificativ de către oameni și păstrează o formă cât mai apropiată de starea lor originală în natură.
Fără aditivi sau ingrediente artificiale: Alimentele naturale sunt cele care nu conțin aditivi, conservanți sau alte substanțe chimice sintetice care nu sunt prezente în mod normal în alimente.
Cultivate sau crescute în mod organic: Alimentele naturale sunt cele care sunt cultivate sau crescute în mod organic, fără utilizarea pesticidelor sau a altor substanțe chimice sintetice.
Procesate minim: Alimentele naturale sunt cele care au fost procesate într-o măsură minimă și nu au suferit modificări semnificative față de starea lor originală."
Si chiar daca s au folosit pesticide, daca nu e procesat, inca e considerat natural, invers, daca e procesat, dar nu s au folosit aditivi, si pesticide, tot natural poate fi numit.
De aceea, nici la magazin, nu poti fi sigur, ca cumperi neaparat ceva natural, deoarece nu exista o definitie a acelui cuvant.
Si pana si legumele si fructele care sunt cultivate organic, sunt stropite cu pesticide, dar nu sintetice, ci din plante, pesticide s au folosit inca din perioada Mesopotamiei, si ca efecte adverse, nu se observa mare diferenta fata de cele sintetice.
Asa cum si chemoterapia si naturala, e un poluant, dar si da aceleasi efecte secundare organismului.
Natural e doar un cuvant folosit pentru ai face pe oameni sa cumpere, in afara de legume si fructe crecute in propria gradina(alea ar fi mai sanatose), altfel cuvantul natural nu inseamna absolut nimic, decat marketing.
Medicina nu se face natural, alimentatia daca vrei sa o faci, de la tara, in rest.