| AlexDorinel a întrebat:

Voi credeti cand va zice cineva ca africanii nu au ce manca?

Eu nu cred, mai mult se moare din cauza ca acolo sunt o gramada de boli, de virusi.

Mai degraba se moare in Republica Moldova si Albania de foame

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu au apa tratata si mancare pentru ca e multa caldura, ei vaneaza animale si bea apa din balta cand mai ploua ocazional desi se intampla rar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Serios? Ai vazut asa ceva in Moldova? https://www.youtube.com/watch?v=9TI7YLs-Z5o

| Simpatic a răspuns:

Ai tras tu concluzia asta, de unde stii? O zici de parca Rep.Moldova si Albania sunt asa de sarace ca aici se moare de foame si in Africa nu, nu cele 2 state se moare de foame pentru ca nu, nu-s atat de sarace pe cat crezi tu, in Africa da in anumite tari ca Africa e mare tare nu e asa ceva o mica suprafata de pamant.

| Freya1 a răspuns:

Nu a spus nimeni ca in toata africa e asa.
Dar in republica moldova si albania ai ce mânca.Am văzut o grămadă de femei romane ce si-au luat albanezi, si nu cred ca i-au luat ca nu aveau ce mânca.
În schimb in anumite zone din africa se usucă efectiv pe picioare.Mai documentrazate.

| Wr3nch a răspuns:

Nu au ce manca, dar e usor sa judeci cand tu ai tot ce vrei la magazin.

| Catrice a răspuns:

A da și documentarele de acolo sunt fake.

| gabicoo a răspuns:

Să înțeleg că în Românica nu se moare de foame?

| Vântulalb a răspuns:

Gresita concluzie!
In Africa nici pamantul nu e bun pentru agricultura. Am cunoscuti care fac voluntariat pe acolo. E foamete mare.
In timp ce in R. Moldova, au de toate. Dar stiu sa se planga. O profesoara din Chisinau mi-a povestit cum au fost TOTI improprietariti cu pamant dupa 1990. Improprietariti, nu retrocedare! Daca ar muri de foame, nu si-ar vinde produsele alimentare in pietele din Iasi, Suceava, Galati si alte orase de pe granita de est.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărul este că se dezvoltă și Africa, nu mai e chiar o groapa de gunoi. Câteva țări sunt dezvoltate, restul incearca sa aducă traiul minim ceva mai sus. În orice țară măcar capitala e decentă. Treburile cu triburi si sălbatici sunt izolate, in realitate majoritatea Africii nu e chiar deconectata de la realitate. Totusi, in continuare situația este dramatica, populatia crește vertiginos, mai ales in zona Golfului Guineei. Prea multe guri de hrănit, prea putini bani. Daca s-ar lua măsuri de frânare a natalității si de creare a noi așezăminte cu conditii de trai de bază, situatia ar putea fi decentă.
Da, se moare de foame și în Moldova, dar nu la așa scară ca în Africa. Acum, ce-i drept, nu prea e corect să comparăm o țară cu un continent. Africa e de vreo 3 ori mai mare decât întreaga Europă. Țări ca Egipt, Africa de Sud, Nigeria, sunt poate chiar mai bine decât Moldova. Să comparăm capra cu capra, nu cu varza.

Răspuns utilizator avertizat