Întrebare recomandată | J0B0MAT a întrebat:

Hey, ce vopsea pentru mobilă(lemn, PFL)ați recomanda? Să fie și destul de ușor de aplicat și rezistentă.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lemnul trebuie intai tratat, "grunduit" impotriva corodarii si atacul cariilor. Acesta se face cel mai bine cu mai multe straturi de in, aplicate pe lemnul uscat si finisat (de tamplar). Peste acest grund se poate aplica LAC, de destinatia si calitatea dorita (lacuri pentru mobila, rezistente la raze UV, la apa, intemperii etc.).
Aplicarea straturilor se face cu pensula, cu atentie marita.
PFL-ul se foloseste "natur" sau vopsit.
PAL-ul se acopera (daca nu este acoperit deja din fabrica) cu un strat de melamina.

| darrio2007 a răspuns:

Mobila acum este lăcuită?

| J0B0MAT explică (pentru darrio2007):

Habar nu am, este lucioasă cam mare parte din ea, dacă despre asta e vorba.Am și unele piese din lemn masiv care sunt destul de vechi, însă în stare foarte bună, dar și piese din pal, mai moderne, cam cum sunt majoritatea.

| darrio2007 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cele vechi sigur sunt lăcuite.
Am gasit ceva aici pentru PAL.
https://www.emag.ro/......D42JG3BBM/

| J0B0MAT explică (pentru darrio2007):

Și nu ar fi ok să dau și pe cele lăcuite?

| darrio2007 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu.

| dullcat a răspuns:

Oskar.Am luat initial de la good home, care e mai ieftina, si n-am fost prea multumita.Bine, ai si nevoie de slefuire plus grund daca vrei sa fie treaba ca lumea.Plus ca pentru oskar gasesti sute de postari cu oameni care si-au vopsit mobila existenta, pe facebook.Pe mine ma bucura super mult ideile/trendurile astea, sa reutilzezi ce ai deja, fara sa mai dai banii pe mobiler nou.

| J0B0MAT explică (pentru dullcat):

Am mai și schimbat ce era stricat de tot, dar am piese frumoase în stare bună pe care nu aș avea de ce să le înlocuiesc, ci ar avea nevoie doar de o mică ajustare.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

Super atunci.Si atentie la detaliile care vor face diferenta.De exemplu slefuirea trebuie facuta pe aceeasi directie cu fibra lemnului, intai cu gradatie mare apoi fina. Cu un trafalet iese mai profi decat cu o pensula (asta daca nu tintesti spre chestii shabby chic si vintage kitsch), lemnul neaparat dat cu primer sau un grund (daca e esenta din aia din care iese tanin, adica cires sau stejar, ca altfel risti, de exemplu, sa se pateze cu roz in cazul in care ti-ai propus sa dai cu vopsea alba pe deasupra, vor iesi petele la suprafata prin vopsea), daca esti o persoana din fire perfectionista. Si neaparat sigilat la final cu ceara sau altceva, ca altfel iti vine sa arunci mobila pe geam dupa atata munca.laughing Multi zic ca au aplicat direct oskar fara slefuire fara nimic si au lasat asa, dar nu m-as baza pe asemenea experiente drept exemplu, indeosebi daca utilizezi des piesa aia de mobilier.

Have fun!

| J0B0MAT explică (pentru dullcat):

Da, păi și eu mă gândesc să dau totuși pentru început fără să șlefuiesc.Nu vreau totuși să distrug mobila în caz că nu mă pricep și iese nașpa.
Mersi de sfaturi, foarte binevenite.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cu placere.Eu am aplicat de la goodhome direct pe lemn, la primul proiect esuat.Fiind la birou s-a tot sters unde se atinge cu scaunul de birou.Si acum mi-e lene sa smirgheluiesc si s-o iau de la capat, sa o fac cum trebuie.Asa e cu experimentele astea diy cand nu respecti pasii. Bine ca pe blat am pus folie autocolanta si nu am fost la fel de inspirata sa vopsesc asa direct, ca imi puneam mainile in cap ce iesea dupa cateva saptamani. laughing Lesson learned.

| relian a răspuns:

Cea mai buna vopsea este cea in ulei. Cine spune altceva, vorbeste asa din auzite.
Asa am facut si eu, ma luai dupa de astia cunoscatori laughing ma refer de la magazinul care vindea vopsele. Intial unu de acolo mi-a zis, mai buna ca vopseaua in ulei nu exista alta. Eu mam tot uitat, apoi vine altul ce era pe acolo il intreb si pe ala, ala imi arata alta vopsea, mult mai scumpa, era cea mai scumpa ce o aveau, de asta pe baza de apa, de rahaturi, zice asta e the best laughing

Ma luai dupa ala si am folosit. Nimic de zis, f usor de aplicat, nu miroase a nimic, se usuca rapid, dar dupa vreo 2 ani deja la revedere laughing se face urita.
Nuti recoamand pentru mobila de bucatarie, baie, sau mobila pe care pui mina, ori te atingi, in afara de cea in ulei, restul evitale. Munca si bani irositi laughing

Nu este vopsea, usor de aplicat si buna.Ori una ori alta.Dar cum vopseaua o dai odata la ani multi, eu asa as face, as folosi de asta in ulei, cel putin o aplici mai greu ca cea in apa sau ce mai is la vinzare, dar va tine f mult in timp ca si culoare si durabilitate.
Nu conteaza ca e lemn sau placaje.

Ce nu stiu, este daca vopselele astea in apa si alte Base poti fi lacuite. Ia si tu putina, de asta pe baza de apa, da pe ceva, lasa sa se uste bine, apoi da cu lac, vezi daca se prinde ori sa nu se ia acea vopsea.
Daca functioneaza, atunci poti lua vopsele de astea pe baza de apa, si dupa sa dai cu lac.
Dar iar trebuie sa dai de 2 ori, odata cu vopsea, apoi cu lac.

Eu am facut asa, dar am folosit vopsea in ulei, la scaune, pfff au iesit stii cum? Sclipici, lucesc, am folosit vopsea in ulei spary, dar am scos sacaunele afara, dupa ce sor uscat, am dat cu lac, arata mai bine ca la magazin laughing

Deci ca idee, cea mai buna vopsea este cea pe baza de ulei si daca mai dai si cu lac, stau asa peste 20 de ani, fara probleme, zic astea din experienta.
Referitor la aplicat, poti folosi de astea din spary, sau sa le dai cu pensula sau rolu. Cele din spray trebuie sa ai mina sa nu aplici f mult si sa fii afara, altfel se fac vapori de esti in casa si ajungi sa se lipeasca vaporii aia de la vopsea pe alte lucruri din casa.

In casa poti aplica cu rolu, tot in ulei, dar va mirosi acolo a vopsea pana se usuca.

De asemenea vezi ca vopselele nu-s toate la fel, ca si caliatte, dar ma refer mai mult la textura, trebuie sa stii ce vrei, adica vopsea sa luceasca, vopsea sa fie mata, sau ceva intre, asta asa ca idee. Ca brand, daca tot vopsesti cauta ceva mai ascump, ca nu vopsesti in fiecare zi, ma refer mai de calitate, asta daca si mobila respectiva merita.

Spor la vopsit.

| J0B0MAT explică (pentru relian):

Ce brand ai recomanda?

| relian a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu te pot ajuta, nu locuiesc in RO, nu stiu ce branduri bune is pe acolo.
Ce am auzit asa la lume, e un brand romanesc Kober, e bun asa am inteles.

| Korkodeln a răspuns:

Interior sau exterior, face mare diferenta?

| J0B0MAT explică (pentru Korkodeln):

M-am uitat și eu pe net la o grămadă de vopseluri, dar am întrebat și aici pentru că am vrut să mai aflu din experiențe personale. Dacă a incercat cineva și cum s-a comportat în timp.
Mersi.