Întrebare recomandată | gaby332211 a întrebat:

M-am angajat la o firma si am facut contract de munca, la firma mi s-a zis un program iar cand era vorba sa ma duc la munca era alt program de munca si nu as mai vrea sa ma duc...

intrebarea mea este : daca nu am lucrat nici macar o zi, trebuie sa stau neaparat in preaviz?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai inceput inca munca nu trebuie sa stai in perioada de preaviz, doar depui o scrisoare in care spui ca nu-ti convine programul stabilit, ca la angajare ti s-a spus alt program si nu te duci la munca.

| KodrutZ a răspuns:

Te adresezi frumos la organele abilitate, nu pleci ca o potirniche. Cum ti s-a adus la cunostinta asta? Ai discutat cu cine te-a intervievat despre treaba asta? Ce zice?

| JustRoxanne a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa stai.

| sosostore a răspuns:

Odata ce ai semnat contractul mai bine iti termini preavizul, nu se stie de ce e in stare acea firma si te poate da afara pe nedisciplina sau ceva de genu, iar apoi cand vei vrea sa te angajezi in alta parte vei avea probleme, iar in ziua de azi greu gasesti un loc de munca

| bdvleu1 a răspuns:

In contractul de munca pe care l-ai facut si presupun ca l-ai semnat, sunt multe articole si clauze, majoritatea in favoarea angajatorului, printre care si orarul de munca.cred ca maximum de ore saptamanale este undeva la 48-50 de ore, pe care le poti lucra din punct de vedere legal 8 cu 16 libere sau 12 cu 24 libere, dar cum noi semnam contractele fara sa citim in ele asta este...deci totul depinde de ceia ce este scris in contract. Daca nu stii sigur ce ai semnat atunci mai bine respecti preavizul, din pacate pentru tine.