| Cioco1001 a întrebat:

Bună ziua, pe 10 august 2023 anul trecut, am primit o pedeapsa, cu suspendare, un an și 8 luni, pe o perioadă de supraveghere de 2 ani, și 80 de zile de munca comunitara, ideea e ca eu am schimbat domiciliile și am pierdut mult timp pe la probatiune, și am stat și 2 3 luni după instanta sa îmi aprobe cererea de incepere a orelor de munca, întrebarea mea este, în cât timp trebuie facute orele? Trebuie terminate în maxim un an de la începerea lor, asta știu, dar trebuie terminate maxim pana la finalul termenului de supraveghere? Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART. 93. Măsurile de supraveghere şi obligaţiile
(3)Pe parcursul termenului de supraveghere, condamnatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă cuprinsă între 60 şi 120 de zile, în condiţiile stabilite de instanţă, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. Numărul zilnic de ore se stabileşte prin legea de executare a pedepselor."
Asa fiind rezulta ca trebuie sa executi toate zilele de munca pana la sfarsitul perioadei de supraveghere.