| anonim_4396 a întrebat:

"22. Sa spuneti fiilor vostri: Israel a trecut prin Iordanul acesta, ca pe uscat,
23. Caci Domnul Dumnezeul vostru a secat apele Iordanului inaintea lor, pana ce le-au trecut, cum facuse Domnul Dumnezeul vostru si cu Marea Rosie, pe care a secat-o Domnul Dumnezeul nostru inaintea noastra. pana ce am trecut-o,
24. Ca sa cunoasca toate neamurile pamantului ca puterea Domnului este mare si ca voi sa va temeti de Domnul Dumnezeul vostru, in toata vremea".
Eu nu inteleg un lucru, din ce spune Iosua.
Pana la urma, cand a fost construit chivotul asta? Parca la Marea Rosie nu era. Era, sau nu era?
P. P. Sursa citatului http://www.biblia-ortodoxa.ro/vechiul-testament/cartea-l ui-iosua-navi/

1 răspuns:
| LgMihail a răspuns:

Chivotul Legii?
Chivotul Legii sau Sicriul Legii era cel mai important obiect de cult din Cortul Marturiei, ambele construite dupa indicatiile lui Iahve (Dumnezeu) cand i-a dat lui Moise Tablele Legii (Iesire cap. 25 - 28).

Are indicatii clare cum trebuie sa arate:
http://www.crestinortodox.ro/......3-obe4.jpg

(cam asa)

El s-a pierdut, dar conspirationistii si oamenii pasionati de mituri zic ca se gaseste undeva pe la o manastire din Etiopia.

Daca te referi la alt chivot, nu stiu.
(Deci, dupa Marea Rosie, cand a primit Tablele).

Funda?:>