| andreeaandre87 a întrebat:

Bunaa! Recent,am primit un set de produse cu,,protinol" (serum,lifting,night cream, etc).
Poate o fata de 15 ani sa folosească produse cu protinol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Nu sunt recomandate pentru tenul tau care oricum este impecabil(chiar daca ai acnee)
Îți pot agrava mai rău acneea,daca ai și îți pot deshidrata pielea daca nu le folosești corespunzător.
Tot ce ai nevoie e un gel de curățare (asta daca nu ai acnee,iar dacă ai,o vizita la dermatolog recomand!).
Protinolul este un derivat îndepărtat din retinol,retinol care este folosit de doamnele care au riduri, care au acnee, care au diferite probleme ale pielii, dar daca nu este aplicat corespunzător, poate chiar sa îți irite foarte tare fata!

| Robert2526 a răspuns:

Poate, dar nu e recomandat. Cremele de genul asta la adolescente au toate sansele sa produca acnee iar beneficiile sunt minime