| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Care e diferența dintre acidul citric și sarea normala? Dacă trebuie sa urmezi un regim fără sare ai voie sa consumi acid citric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Regimul "fără sare" este de fapt un regim fără ioni de sodiu. Cum acidul citric nu conține natriu, poți consuma oricât. Mă rog, nu chiar...

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare ca sarea de lamiie este acelasi lucru cu sarea de bucatarie?
Fara sare inseamna fara sarea de bucatarie nu fara sarea de lamaie care este acidul citric.
Degeaba ai mers la scoală.

| Simpatic a răspuns:

Sunt lucruri diferite, de pe net aflam

"Acidul citric (acid 2 hidroxi-1, 2,3 propan tricarboxilic C6H8O7) este un acid tricarboxilic care se prezintă ca o pulbere incoloră, cu un gust acru, ușor solubil în apă. Este cunoscut și sub numele de sare de lămâie.

sarea "normala"

Sarea de bucătărie este denumirea populară a unui amestec mineral alcătuit în majoritate din clorură de sodiu (NaCl). La obținerea sării de bucătărie, aceasta poate să conțină până la 3 % sare marină și 15 % alte săruri. În comerț se poate găsi sarea rafinată care conține și alte substanțe pentru îmbunătățirea calităților sării în afară de sarea propriu zisă. "

| Dismally a răspuns:

Sunt subtante diferite, nu au treaba una cu alta. Da, poti consuma acid citric.

| Standt a răspuns:

Mama ei de scoala! Iata, de aia e nevoie sa invatati tot ce vi se da. Nu mai spuneti ca nu va trebuie in viata.
Macar numele de "citric" trebuia sa te faca sa te gandesti la... citrice. Adica zeama de lamaie, portocala, etc sau sarea de lamaie.
Sarea de bucatarie (invatata la chime. sau nu?) adica clorură de sodiu. Sodiul este cel pe care tu nu trebuie sa-l ingerezi in timpul regimului. Chiar si din alte alimente.