| anonim_4396 a întrebat:

Chiar poți slabi cu ajutorul cartii Adio, zahar! de Molly Carmel adică slăbind renunțând exclusiv la zahar?
Eu mi-am cumparat cartea si pana imi vine vreau sa va intreb asta pe voi.
Sper sa slăbesc și eu asa renunțând la cel care mi-a făcut diabet,la cel care m-a ingrasat și la cel care m-a făcut sa ma cert cu mama de atâtea ori pe tema cumpărării dulciurilor și sucurilor.
Vreau și eu sa spun,Adio, zahar!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merge asa, sunt oameni care au facut teste au mancat zile numai zile, si au slabit, sunt altii au mancat multa mancare sanatoasa, dar surplus, si tot s au ingrasat, nu e vorba de ce mananci, ci de numarul de calorii, zaharul e unul din cele mai calorice alimente, dar daca pana si dupa ce ai eliminat zaharul ai 100 200 calorii in plus, nu ai facut nimic,
Asta e din cauza principiului termodinamicii, energia nu poate sa dispara, daca tu nu mananci, nu apare energie de nicaieri, masa trebuie sa vina din exterior(retentie de apa), sau lipsa mersului la baie(in colon se pot aduna pana la 5kg, deci daca oscileaza, e normal), plus zaharul atrage multa apa, daca te lasi de zahar nu o sa vezi pierderi de masa adipoasa, cat e de apa, cei care se lasa, au pometii mai slabi doar in primele zile in care pierd apa in exces, si glicogen din ficat si muschi, e fiziologie, si fizica. Deficitul caloric chiar pe asta se si bazeaza(termodinamica), nu conteaza ca unii manaca mai putin si altii mai putin sa se ingrase, dar e imposibil fizic, sa nu pui daca mananci suficiente calorii, si invers, daca mananci prea putin sa nu slabesti).
7700 calorii/kg, caloriile au fost calculate in o camera in care s au aruncat in aer alimentele, si s-a calculat energia emanata, si apoi transformata in calorii, J si calorii sunt interschimbabile.
Eu mananc dulciuri zilnic, si nu am probleme cu greutatea, nu prea exagerez, dar mereu calculez aproximativ cate calorii am mancat, sa nu pun.

| Mindfulness a răspuns:

Nu mănânci zahar sa spunem dar ești sedentar,nu faci mișcare deloc și ai și surplus caloric, in cazul acesta nu mai slăbești.
Slăbești daca te tii de deficit caloric și faci mișcare intensa, și evident daca renunți la pastilele ce ți-au fost prescrise gen antipsihotice dar asta îți poate fi fatal, că riști să dezvolți schizofrenie având depresie psihotică.
Sfatul meu ar fi: sa te pocăiești, e ultima arma pe care o poți folosi atunci când toate merg mereu prost.

| randomuser009 a răspuns:

Antidepresivele au efect advers de a te face sa devii mai pofticios la dulciuri si alti carbohidrati simpli din cauza afectarii serotoninei,
nu adauga calorii de nicaieri.
Muschi au si rol endocrin, te protejeaza de diabet, pe langa slabitul, si prin reducerea streului inflamator.