| cristidac a întrebat:

Cum sa imi creez visele?
adica sa visez ce vreau eu?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nici nu ar fi o idee buna sa iti creezi visele. Cel mai bine e sa iti creezi realitatea. Lasa visele sa vagabondeze asa cum vor ele. Chiar faptul ca sunt asa de variate si neprevazute le da farmecul pe care il au. Si nu te concentra in mod excesiv asupra lor, in sensul ca sa insisti sa descoperi ce anume insemnatate are un vis sau altul. Pentru ca, in realitate, nu e vorba de nicio insemnatate. Ele vin si se duc. Reflecteaza cateva momente asupra lor si mergi mai departe. Uita-le. Avem alte lucruri mult mai importante de facut.

| summer12 a răspuns:

Nu stiu, cred ca tine de introspectie, comunica mai mult cu tine insuti, trimite-i subconstientului comenzi, gandeste-te intens la ce iti doresti inainte de a adormi...cel mai des functioneaza cand esti stresat. big grin

| trolololo a răspuns:

Cu mult antrenament. Ceea ce vrei tu sa realizezi se numește visare lucida. Din experiență îți zic ca e posibil, dar destul de dificil de indus.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vis_lucid

http://www.esoterism.ro/ro/vislucid.php

http://controlul-viselor.blogspot.ro/2012/12/cum-sa-ai-un-vis-lucid.html

In fine sunt multe articole, poți cauta și tu.

| RAY a răspuns:

Creaza realitatea apoi visele o vor urma

| relian a răspuns:

Cred ca ai vazut prea multe filme de genul asta.Nu visa cu ochii deschisi ca ce vezi in filme sint doar filme. Odata ce nu esti constient cum sa rationalizezi ce visezi sau sa iti creezi tu vise.Cind dormi gata ala esti chestia ce se ocupa de creatie se pare ca ia o mica pauza asa ca nu prea ai ce crea.

| M25M a răspuns:

Poti sa iti creezi visele in stare constienta, adica sa visezi cu ochii deschisi insa cand vine vorba de procesul somatic esti la "mila" incostientului.

| OOOLEOOO a răspuns:

De ce sa le visezi? Traiesti visele!

| Delicacy a răspuns:

Adormi gândindu-te la ceea ce ai vrea să visezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa visele cu visele, cel mai usor somn e cel far vise.Am auzit ca s-a creeat un aprat care are nsite leduri fine care cica iti ''stimuleaza'' subonstientul in timp ce visezi, dar nu stiu cat de adevarat este.

| M1hai a răspuns:

Poti sa iti creezi visele, ideea e sa iti poti controla ce sa visezi si sa ai o imaginatie mare

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Tu nu ai accesc deplin in subconstientul tau, ba chiar foarte putin (ai) si spun asta deoarece subconstientul are mare legatura cu ceea ce visezi tu cand dormi.
Cum sa-ti influentezi visele din timpul noptii? Pai este un proces destul de complicat si delicat + de asta trebuie sa existe si un anumit echilibru in mintea ta, in ce sens? in sensul ca, de cele mai multe ori, acel subiect care pe tine te framanta cel mai mult (iti tine mintea ocupata) ei bine la acela ai cele mai multe sanse sa il visezi noptea (ori ceva care sa aiba o oarecae legatura cu acel subiect). Intelegi tu?
Dar aici intervine acea problema (delicata) caci vezi tu subconstientul tau proceseaza toate gandurile tale constiente si pe multe dintre ele ti-i le dezvaluie numsai atunci cand visezi (ori simti)... faza este ca de obicei avem tendinta de a uita (dupa ce ne-am trezit) cam 95-98% din ceea ce am visat in timpul somnului( pe noapte avem in jur de cateva sute daca nu mii de vise).
Hai, ca sa n-o mai alungesc iti scriu direct...deci vine cam asa: problemele (indiferent de natura acestora) din viata de zi cu zi ne influenteaza constientul, la randul lui constientul ne influenteaza subconstientul, subconstientul ne influenteaza trairile interioare si dispozitia iar acestea ne influenteaza sentimentele...de cele mai multe ori dispozitia (in care ne aflam) si sentimentele (de orice tip, indiferent) ne influenteaza/afecteaza visele din timpul somnului.Vezi, faci legatura? daca da atunci sa stii ca iti poti da si singura raspunsul la aceasta intrebare.
Acum, cel mai bine ar fi sa te informezi tu singur/a caci nici eu nu-ti pot garanta 100% ca tot cee ce ti-am scris aici este corect (am scris din ceea ce stiu, n-am mai stat sa caut sa vad ce si cum ca nu ma pasioneaza subiectul prea mult) ori al oricarui alt user care-ti mai raspunde la intrebare.

| Terente20 a răspuns:

Daca vrei iti zic cum sa traiesti asa cum vrei, nu ai idee cat de simplu e. trebuie doar sa accepti ceea ce esti

| 13paranoia13 a răspuns:

De obicei visezi ultimul lucru la care te-ai gândit înainte să adormi happy

| gabytza2013 a răspuns:

Adormi gandindu-te la ce vrei tu...si asa visezi ce vrei...