| Bilii a întrebat:

Salut.Am gtx 1060 6gb, 16gb ram ddr4 2666mhz, i3-10100f si vreau sa imi iau un i7-10700k si rtx 3070, dar am vazut ca face bottleneck 32% si placa mea de baza suporta doar 10th gen. Ce sa fac? Ce proccesor sa iau?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Ai 2 optiuni:
1: iti iei o placa video mai slaba
2: schimbi si placa de baza si iti iei un procesor mai bun si o placa video mai buna cum ar fi 4060!

| Frank51 a răspuns:

Treci pe i5 12400 și poți sa iei rtx 3060.

3070 degeaba iei.

| NLS a răspuns:

Daca faci gaming la rezolutie FullHD, procesorul conteaza mai mult, trebuie sa fie mai puternic decat placa video, si nu o sa ai bottleneck.
Bottleneck-ul oricum difera de la un joc la altul, si intra in discutie cand diferenta dintre CPU si GPU e mare.
Dar da, RTX3070 e mai noua si e ok impreuna cu acel procesor doar daca joci pe rezolutie 2K/4K.
Pe FullHD va sta nefolosita, in timp ce procesorul va fi fortat spre maxim.
Daca vrei, poti lua RTX3060, dar ia varianta cu 12GB VRAM.
Sau vinde placa de baza si mergi pe procesor generatia 12-13-14, un i5.

Ce placa de baza ai? (modelul exact, sau cel putin chipsetul e important)
Esti sigur ca nu suporta procesoare din generatia 11?
Desi 11700K este din anumite puncte de vedere mai slab decat 10700K.
Dar ai avea 11900KF.

Ce buget ai in total pentru achizitie?
Generatia 10 nu prea mai merita pentru viitor.
La momentul actual inca merge, dar gandeste-te ca o sa dai o gramada de bani pe niste piese pe care o sa le pastrezi minim 4 ani, si vor fi depasite.