| Prietenoasa a întrebat:

Cand trebuie sa iti vina menstruatia prima data? Dar cand trebuie sa inceapa pubertatea si care sunt semnele ei?

Răspuns Câştigător
| Anonima3562 a răspuns:

Buna! Pubertatea nu incepe la o varsta anume. Ea depinde in functie de persoana, de la organism la organism, la fel e si cu mentruatia pentru ca puberatea incepe la aparitia primei menstre.In medie, prima menstra apare in jurul varstei de 13 ani, dar cum am mentionat, poate depinde. La unele fete apare chiar si la varsta de 9-10 ani, iar la altele dupa 14 ani. Atunci, daca nu itit apare pana pe la 14-15 ani, ar fi bine sa faci o vizita la medicul ginecolog pentru a afla de ce nu iti mai vine menstruatia. Cateva semne care marcheaza venirea pubertatii sunt: aparitia parului la subrat si in zona pubiana, aparitia cosurilor pe fata, cresterea sanilor. happy Sper ca te-am ajutat. kiss Funda?

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Depinde de organism.Cam in jurul varstei de 13 ani, dar nu e problema daca apare si mai tarziu.