| AlexandruSC a întrebat:

Buna ziua, as dori sa plec la munca în străinătate si am fost sfatuit sa merg la agricultura in Germania, imi poate spune cineva cam cum variaza salariile pe ora sau norma si cu cat as fi platit in caz de ore suplimentare sau zile de sambata? Tin sa menționez ca am auzit ca ar fi undeva la 12 euro pe ora, dar as dori sa iau in considerare si informatiile altora, multumesc❤️

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa intrebi si pe reddit pe CasualRo sau Romania, lumea ofera de obicei sfaturi mai relevante decat aici, pe multe subiecte:

https://www.reddit.com/......_germania/

| Korkodeln a răspuns:

Salariu oficial MINIM este in 2024 de 12, 41EUR pe ora, brutto, se pot face negocieri pentru mai mult sau la cantitate recoltata/culeasa/plantata, dar in total nu au voie sa dea sub 12, 41 pe ora in nici un caz.

Unde te frig este la asa-zisa cazare si masa, niste baraci/corturi nenorocite si laturi, daca la cazare n-ai ce face ca e in camp, la mancare macar puteti trimite pe cineva la un Aldi sa faca cumparatui.