Întrebare recomandată | goldenbullet a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru a aduce o masina din Germania sau Austria si sa o inmatriculez aici?

Răspuns Câştigător
| shrink a răspuns:

Cartea de identitate a masinii, cu radierea din tara de origine, actul de vanzare cumparare, documentul de la vama din tara de origine

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea de idetitate si actul vanzare cumparare

| sadoveanu a răspuns:

Salut!

Pentru a aduce o masina in tara ai nevoie de cateva acte oficiale ca sa nu ai probleme cu ea. Depinde daca vrei sa o aduci pe trailer sau vii cu ea tu.

Ai nevoie de:
- contractul de vanzare-cumparare original si cel tradus si legalizat
- cartea masinii tradusa si originala
- brief mic si brief mare care trebuie sa fie pe numele tau(poti citi mai multe despre astea pe internet)
- certificatul de inregistrare care trebuie sa fie tot pe numele tau
- asigurare valabila
- numere valabile sau un fl de ITP.

Cred ca astea sunt cam toate.
Cand ajungi in Romania, te duci la Rar, o inscrii pe numele tau la primarie si apoi te duci la inmatriculari. Platesti ce ai de platit, taxele si cam asta e.

Succes