| ramonaelena9708 a întrebat:

Buna! Am o intrebare la care chiar imi doresc răspuns sincer.Anul viitor voi susține examenul de clasa a 8 a și îmi doresc sa intru la liceul militar pentru experiența în sine și pentru a mă schimba în bine, însă eu nu îmi doresc o carieră militară îmi doaresc sa devin un cercetător in lumea științei.Imi doresc sa intru la acest liceul(militar)cel mult pentru experiență.Nu stiu ce sa fac, mă gândesc ca nu pot face față.Ma puteți ajuta cu un sfat? Sa încerc sa intru și sa continui cu acest liceu iar mai apoi să îmi continui cariera de vis sau sa aplic la un liceu normal? Chiar am nevoie de un sfat! Va rog sa ma ajutați!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti doresti sa ajungi cercetator stiintific atunci nu ai ce cauta la un liceu militar, ca acolo se face cariera in armata, nicicum in cercetarea stiitifica, de oricare ar fi ea.

Ca sa ajungi cercetator stiintific (nu ai spus inca in ce domeniu vrei sa faci asta), trebuie sa mergi la un liceu de stiintele naturii sau unde se studiaza multa biologie, chimie, fizica, ca de aceste materii ai nevoie dupa terminarea liceului, mergand la o facultate din domeniul xxx in care vrei sa faci cercetarea.
Poti face cercetarea in o sumedenie de domenii: de la cele agricole, piscicole, ape termale, biologie marina, biologie umana, endocrinologie, si lista continua cu zeci de domenii si categorii care se pot studia si cerceta.

| sierra1 a răspuns:

"nu îmi doresc o carieră militară îmi doaresc sa devin un cercetător in lumea științei...Ma puteți ajuta cu un sfat?"

date fiind cele de mai sus: stai acasă că stai bine!

| mODIN a răspuns:

Tot respectul, sincer!

Nu cred ca esti obligat sa continui cu profesia militara daca ai facut liceul. Te poti retrage, doar ca vei avea de platit o mica taxa daca nu continui.

In schimb, profesia militara si cercetarea stiintifica sunt strans legate intre ele! Si iti zic asta din perspectiva unui om care lucreaza la o scoala militara. Optiuni de a face cercetare ai avea mai multe:

Poti, dupa Bac, sa te duci la Academia Tehnica Militara sau la Medicina Militara, unde oricum cercetarea va fi marea majoritate din ce vei face. Vei fi ofiter in toata regula, dar si Inginer/Doctor in acelasi timp.

Daca faci una din celelalte academii, oricum vei avea tangente multe cu stiinta. Daca studiezi 'Comunicatii' la AFT poti dupa sa lucrezi in zona de IT (ori in sistemul militar, ori, daca platesti taxa de retragere, in civil), sau daca mergi pe orice profil la AFA, dupa in zona de meteorologie poti continua sa faci cercetare, si la AFN, la fel, pe partea de geologie si inginerie electrica si mecanica.

De asemenea, foarte multi militari aleg dubla specializare, chiar si cei care nu au facut academia (care, apropo, e echivalentul unei facultati). Am un fost student care era subofiter, dar a facut si facultatea de inginerie pe langa, si acum face la noi cercetari in domeniu.

Si indiferent ce doresti sa faci dupa liceu, daca ajungi sa lucrezi la o institutie de invatamant sau cercetare militara, oricum vei avea nenumarate oportunitati sa faci ce vrei tu. Uite, eu sunt civil, dar, cum am spus, lucrez intr-o scoala militara. Sunt profesor de engleza, dar tot am contribuit la cercetare si la publicarea unui proiect mare in psihologie anul trecut, pentru simplul fapt ca sunt aici si era nevoie de mile intr-o chestie foarte specifica in proiect. Ii mai stiu si pe altii de la noi care publica studii peste studii, sau care au mai multe doctorate etc.

Nu doar ca, daca iti continui cariera in domeniul militar, vei putea face cercetare in continuare, dar chiar cred ca ti-ar fi mai usor, pentru ca ai avea si siguranta locului de munca. Intr-adevar, va trebui sa te orientezi putin unde lucrezi, dar nici cei care au vrut de la bun inceput sa devina oameni de stiinta nu o doc mai bine, fiind mereu nevoiti sa caute surse de finantare si acces in laboratoare etc. Daca biologia, in mod specific, te intereseaza cel mai mult, acolo nu prea stiu cum ar trebui sa procedezi, dar fizica, geologie, IT, chimie, psihologie, la astea ai deschidere din plin ca militar. Succes!

| StoicAnalysis a răspuns:

Ce treaba are liceul militar cu a fi cercetator in stiinta? Cauta un liceu cu profilul vizat de tine.

| ioana748 a răspuns:

Interesanta idee.
Mult succes.

| adryang78 a răspuns:

Nu cred că are rost să faci liceul militar având în vedere ce vrei să devii. Mai degrabă un liceu în care să prevaleze materiile care îți vor fi necesare pe viitor.
Mult succes!

| Lidia09 a răspuns:

Dacă este visul tău și dorești foarte mult atunci cu siguranță vei reuși, principal să nu te descurajezi când ceva nu va merge bine și să continui tot înainte, iar la un moment dat vei reuși.
Good luckhappy