| Georgev56 a întrebat:

Salut, lucrez in Germania, pot sa inchid AOK-ul fara anmeldung?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Daca lucrezi in Germania inseamna ca ai deja Anmeldung, adica inregistrare la biroul populatie local ca locuiesti undeva in mod legal. In baza acestui Anmeldung, angajatorul te inregistreaza la una din casele de asigurari de sanatate publice, in cazul tau AOK.

In momentul in care parasesti Germania, trebuie sa faci Abmeldung (o litera diferenta, dar inseamna radiere) de la adresa respectiva si sa trimiti o copie la AOK, de unde iti vor inchide asigurarea de sanatate, altfel curge inainte si TAXELE SI PENALITATILE SE ADUNA!

Daca ai ramas somer, prin demisie sau concediere, trebuie sa mergi la Arbeitsamt (Fortele de Munca) si sa te inscrii ca fiind in cautarea unui loc de munca, in anumite conditii vor plati ei asigurarea de sanatate si, daca ai dreptul, vei primi si somaj.

Ce NU poti face este sa stai in Germania cu Anmeldung (adica inregistrat la biroul de populatie sau rezident) si FARA asigurare de sanatate, aceasta e obligatorie pentru toti rezidentii fara exceptie, chiar daca nu ai venituri o plateste una din institutiile de protectie sociala, dar trebuie sa o ai.

Poti sa te de-inregistrezi (Abmeldung) cum ziceam mai sus, si atunci statutul tau se schimba din rezident in turist sau lucrator sezonier, si este valabil cardul European de asigurare de sanatate, dar numai pentru urgente si maximum 90 de zile.

Iti recomand sa nu te joci cu asigurarile de sanatate in Germania si sa mergi pe metoda "mi-a zis mie doi vecini..." si "lasa ba, ca daca nu platesti ti-o inchid aia...", ca te poti frige urat.