| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 16 ani si sunt insarcinata. as vrea un sfat, daca sa fac sau nu avort?
va rog frumos sa nu incepeti sa imi reprosati chestii, atunci mai bine nu`mi raspundeti la intrebare.
mie mi se pare cel mai mare pacat sa faci avort...

42 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Placerea si prostia costa! Trebuia sa te gandesti si la consecinte atunci cand ai facut-o neprotejat. Sau trebuia sa te gandesti mai devreme, adica a doua zi dupa contactul sexual; atunci mai exista o "scapare" pastila de a II-a zi, Postinor. Cum ai spus si tu, avortul este un pacat foarte mare.
http://www.avort.net/ Pastreaza sarcina, nu face avort!
Ai grija de tine si de bebelusul pe care o sa il ai!

pa, pa.

| Libelle a răspuns:

1)-da e un pacat foarte mare
2)-baiatu unde-i? tata lui bebe? e alaturi de tine sau nu? ce-ti zice?
3)-vorbiti cu parintii vostri si ajungeti la un acord
4)-desi ai 16 ani nu faci avort de capul tau sunt niste riscuri, poti sa nu mai faci copii niciodata
5)-la varsta ta cred ca ai putea sa nasti...
6)concluzie:vorbeste cu el, daca iti zice sa faci avort nu-l asculta, vorbeste cu maicata.

| valy a răspuns:

. off. daca ai posibilitate financiara sa aiba copilul acela cele necesare.ar fi o idee buna sa il pastrezi. sper ca baiatul care a facut asta e constient de ce actiuni are de facut.si sper ca va iubiti.
Eu daca as fi fost in locul tau.intradevar varsta e mica si pot aparea complicatii si probleme. dar gandeste-te ca la unele femei dupa ce au facut primul avort este posibil sa nu mai poata face copii.si in plus un copil e o minune sa dai nastere. e o raza de soare in plus.intradevar trebuie sa iti asumi riscuri multe.trebuie sa ii acorzi timp.educatie si multe altele.
Eu te sfatuiesc sa il pastrezihappy:Xmult succes.si nastere usoara in caz de ma vei asculta

| Marijuana a răspuns:

Si ai mare dreptate, e mare pacat...

Vorbeste cu ai tai, vorbeste cu tatal copilului, cu parintii lui si sigur va vor ajuta:*

puphappy

| Duhovnicul a răspuns:

Cam toti te sfatuiesc sa il pastezi, eu nu sunt expert in ginecologie incat sa imi dau cu parerea la potentialele riscuri in a face avort la varsta ta desi sunt aproape sigur ca e totul ok. Revenind la partea cu pacatul, e pacat sa aduci pe lume un copil pe care sa nu il poti creste din lipsa banilor sau sa nu fi sprijinita de alte persoane caci totusi la 16 ani abia daca poti avea grija de tine daramite sa ai inca o gura de hranit tine cont de faptul ca a fi mama e o mare responsabilitate trebuind sa ii aisguri copilului un mediu sigur in care sa se dezvolte, gandeste-te ca un copil va avea pe parcursul vietii alte nevoi si va necesita alte lucruri, sa ii asiguri o educatie, mancare, haine plus alte cheltuieli si asta numai dpdv. financiar. un copil nu se creste numai cu dragoste.
Ca sa nu mai spun ca esti foarte tanara nici macar nu ai implinit majoratul, ai toata viata inainte asteapta sa iti termini studiile, sa iti gasesti un job sa te pui pe picioarele tale. Apoi depinde ce parere are si tatal copilului despre asta daca e de acord sau nu, daca e dispus sa fie alaturi de tine si de copil si mai ales de parerea TA, tu vrei sa il pastrezi?
Si o ultima replica pentru toti habotnicii ce sustin ca avortul e un pacat si vor ca toate gravidele sa toarne copii ca iepurii pe banda : o femeie nu e o masinarie de facut plozi, ea are dreptul sa decida asupra corpului ei daca vrea sa dea nastere sau nu.

| Acvila a răspuns:

Si chiar vrei sa iti termini viata cu un copil la 16 ani? stiu ca ce spun poate parea dur sau stiu eu...gandeste-te ca nu o sa mai poti face nimic, vei fi nevoita sa stai cu copilul ala, sa il educi, tu vei pierde scoala si in plus cum te va vedea lumea cu un copil la anii tai?! Oamenii sunt rai si nu iarta...Si sunt absolut sigura ca si tipul cu care esti nu e de-ajuns de mare sa poata avea responsabilitatea asta pe umeri.
Imi pare rau pentru ca nu ai fost constienta de la bun inceput.

| monique a răspuns:

Eu zic ca cea mai mare bucurie e sa ai un puisor, un sufletel alaturi de tine, chiar daca o duceti mai greu. Daca faci avort risti sa mori, sa te imbolnavesti sau sa nu mai poti face alt copil niciodata. Asta din punct de vedere medical. Sa nu mai zic ce durere in inima o sa ai dupa, unele fete au ajuns la psihiatrie dupa avort, desi inainte faceau pe modernele si pe smecherele. Stiu o fata care a nascut la 15 ani, la inceput i-a fost greu, ca, stii cum e lumea. Dar s-a ambitionat, si a gatat liceul la seral, si acum lucreaza si face si facultate si se poate bucura de puiutul ei. Eu zic sa-l pastrezi, ca cine stie daca dupa o sa mai poti face altul sau nu. Si la batranete copiii or sa te ingrijeasca nu prietenii care probabil acum te critica.

| 2696 a răspuns:

Discuta problema cu parintii tai si cu un psihologwinking te vor ajuta sa iei o decizie potrivita
avortul la varsta asta e o prostie, de fapt avortul e o prostie la orice varsta...chiar daca iti e greu nu poti omori un suflet nevinovat poate va avea si parti bune toata treaba asta ( veti invata sa fiti mai uniti in familie, vei deveni mai responsabila)
sa nu uit trebuie sa stabilesti cu cel cu care l-ai facut ce se va intampla pe viitor.

| Any_2443 a răspuns:

O fi pacat dar sa ma ierte Dumnezeu, FA AVORT. Ti-ai distruge tot viitorul daca ai face acest copil.
Daca vei alege sa faci acest copil nu vei mai avea timp pentru tine si trebuie sa il ingrijesti, sa iti neglijezi studiile, sa ai multe responsabilitati, sa renunti la viata linistita de adolescent.Eu daca as fi in locul tau as face avort desi ar fi pacat.

| Maduliciu a răspuns:

Daca crezi ca chiar esti in stare sa ai grija de el zic sa l pastrezi, daca nu te crezi in stare. nu ai pe cineva sa te ajute... si etc iti va ingreuna viata. si vei fi nevoita sa ti dedici tot timpul acelui copil si va dura mult timp pana vei putea sa reusesti sa ti faci si tu un viitor...

| AdelinaC a răspuns:

Eu as zice sa nu avortezi pentru ca sa omori pe cineva este un pacat foarte mare. Tie ti-ar placea sa te omoare cineva doar pentru ca acea persoana este tanara? Nu cred, atunci nu fa nici tu asta altora.Ai ramas insarcinata(asta in cazul in care nu ai fost violata, dar nici atunci nu ar trebui sa avortezi) pentru ca tu ai vrut iar acum asuma-ti responsabilitatile cu demnitate. Vorbeste cu parintii, poate te vor ajuta sa cresti copilul, iubitul tau la fel. Orice lucru pe care il facem are consecinte, acum trebuie sa ti le asumi si sa cresti copilul pentru ca e al tau, tu ii dai viata.

| Rihanna a răspuns:

Da, este cel mai mare pacat avortul.nu am fost in situatia ta, insa merem mi-am zis ca, daca o sa raman gravida fara sa vreau, n'o sa'mi omor copilul, o sa il nasc oricat de greu ar fi.eu zic sa arati ca esti puternica, nu o lasa.nu iti omora copilul, asuma'ti responsabilitatea faptelor tale!

| divinuu a răspuns:

Avorteaza! Iti vei strica toata viata cu un copil: te lasi de scoala, numai ai timp de distractie(mai ales in adolescenta), vei fi privita ca ultima parasuta.nu te supara dar oamenii sunt rai si judeca pe cineva fara sa gandeasca.Prin spovedanii si impartasanii dese te vei dezlega de acest pacat.NU MERITA SA PASTREZI COPILUL.Intai si intai trebuie sa te gandesti la tine.

| elyfel a răspuns (pentru divinuu):

Adica sa uciga o fiinta? asta da dovada de cruzime

| Nirvana a răspuns:

Saracuta de tine... Dar tatal copilului ce zice? Ce varsta are? Stie? Eu tot ce pot sa zic este sa vorbesti cu mama ta. Crede-ma. Vorbeste cu ea. Va sti ce decizie sa luati. Stiu ca e greu, dar trebuie sa iti asumi responsabilitatea. Poate poti sa il pastrezi si sa aiba grija mama ta de el sau in cel mai rau caz sa il dai la un camin. Sper sa iei decizia corecta si sa nu il avortezi. Ai grija de tine. Imi pare foarte rau. Doamne...Crezi ca imi poti da idiul tau intr-un mesaj ca sa mai vorbim? Sincer chiar imi pare rau prin ce treci

| cristinaanamaria a răspuns:

Sfatul meu e ca daca baiatul e langa tine sa pastrati bebicul, daca nu mai sunteti impreuna fa avort, sincer acum un copil singura te leaga si de maini si de picioare, sunt convinsa ca voi primi "stupid" dar am incercat sa fiu realista

| aisha01eu a răspuns:

Chesia asta i s-ar putea intampla oricui de varsta ta sau chiar mai mica. Parerea mea este ca e bine sa faci avort. Iti distrugi viata, adolecenta si iti intrerupi studiile tp de 1 an, si cred ca nu se merita. Da, e pacat mare dar te poti dezlega de el. Nu-ti distruge viata de mica!

| Anonim_5618 a răspuns:

Poti sa l nasti si sa-l consideri un fratior, nu un copul al tauhappy

peste cativa ani o sa fii bucuroasa :*

| Alina_8184 a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai mare pacat e sa omori un copil nevinovat pentru ca prin avort asta faci de fapt, cunosc o femeie care a facut avort pentru ca nu avea cu ce sa creasca copilul si nu era nici tatal copilului langa ea si a facut avort si in ziua de astazi plange un doi cand vede un copil pe strada si regreta foarte mult ca a facut atunci avortul ala, cred ca e o mare suferinta sa ti se rupa ceva din tine, sange din sangele tau, asa ca eu te sfatuiesc sa vorbesti si cu tatal copilului si cu parintii tai eventual si cu ai lui si sa ajungeti la o decizie sa te ajute si financiar pana o sa poti sa iti gasesti un loc de munca si asa.

Eu te sfatuiesc sa nu avortezi, o sa regreti nespus:-s

Sper ca te-am ajutat:*

| balonashhh [;;)] a răspuns:

nu are nimeni dc sa te ia la mistotongue se mai intampla cu toti gresim :*
eu zic ca un avort ar trebui sa faci pentru ca ai 16 ani ai toata viata inainte. nu poti creste un copil de acum. o sa ati para rau dupa cand o sa ati vezi prieteni la film laa mall si u sa stai in casa cuu copilu.nu esti ink pregatita pentru asta ...si exista si pacaturi maii mari ca astea. daca ai sprjinu parintilor si a iubitului tau ca banuiesk ca ell e tatal.laughing ar fi cel mai recomandat :* bafta

| SexyGirl4You a răspuns:

Da... e un pacat foarte mare sa ucizi un copil nevinovat. Dar daca parintii tai stiu deja ar fi cel mai bine sa te ajute sa il cresti iar apoi sa il dai spre adoptie sau unei familii care nu pot avea copii. Daca parintii tai nu stiu de asta si sunt severi cu tine ar trebui sa avortezi daca mai poti...Iti tin pumnii si bafta

pup dulche:*:* data viitoare fa'o protejat :X

| Nikol_9025 a răspuns:

Nu este mai mare pacat sa faci un copil si sa nu ai posibilitate sa il cresti si sa il lasi pe drumuri sau prin case de copii avand o copilarie plina de neajunsuri, tristete, neavand parte de nicio picatura de dragoste? Nu esti pregatita sa ai grija de un copil. Iti distrugi viitorul si plus ca acel copil va fi nefericit si nu cred ca va avea si el vreun viitor.Mai bine fa avort.Nu esti tu prima nici ultima care face avort.

| ღÐeeaĠoneČrazyღ a răspuns:

Salut.Nu cred ca este bine sa faci avort. Exista riscul sa nu mai poti face un bebe niciodatasad, si este si pacat sa omori un sufletel nevinovat care se dezvolta si ia viata in tine. Vorbeste cu parintii, iar daca ai vorbit deja, si sunt de acord sa il faci, de ce nu? Ei te pot ajuta sa il cresti, si tatal copilului la fel...
Succes.
Te-am kiss

| blondabex a răspuns:

Mdaaaa...chiar ca ai spus-o pai dupa mine e pacat sa avortezi dar daca ai posibilitatile financiare sal crestii si cei din jur sa tina la copil poti sal pastrezi dar daca nu ai posibilitati si de cat sa te chinui cu el ori avortezi ori nastii si dai copilul spre adoptie dar mai bine iti spun sal pastrezi si sa faci tot posibilul sa aiba o viata usoarabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Intr-adevar ai dreptate! E un mare pacat sa faci avort insa trebuie sa pui in balantza lucrurile bune si cele rele! In primul rand ai doar 16 ani ceea ce inseamna ca nu ii poti oferi acelui copil un viitor si nu o sa il poti creste pana nu o sa ai un salar. O sa ai nevoie de ajutor si sustinere din partea parintilor si daca acestia nu sunt dispusi sa ti l ofere ce o sa faci? Pe de alta parte e sufletelul tau si poate o sa regreti toata viata! Gandeste te in primul rand daca ii poti oferi tot ce are nevoie si daca o sa il poti creste.Bafta in a lua o decizie si anunta ne si pe noi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam nasoala chestia. Parintii stiu? Intradevar un avort este un pacat mare, este omucidere dar uneori este necesar. Esti dispusa sa pierzi 1 an de scoala? Este alegerea ta! Cu parintii e mai greu... ei fiind socati o sa inceapa sa tipe si sa gandeasca negativ, adica o sa iti zica sa faci avort. Si eu am 16 ani si nu stiu ce as face daca as ramane doamne fereste. Este alegerea ta. Atunci cand vei intra la facultate, copilul tau va avea 4 ani. Ai sprijin din partea partenerului? Pentru ca un copil implica multa responsabilitate, trebuie sa stii ce sa ii dai cand il doare burtica sau cand ii e rau, sa stii ce sa ii dai sa manance, sa mergi cu el la doctor. Nu vei mai avea asa mult timp pentru tine, te vei neglija pentru ca vei sta in stres cu parintii tai, cu copilu care va plange noaptea din cauza colicilor, cand ii vor da dintzisorii. Daca vrei sa mergeti undeva la padure, va trebui sa il iei si pe el si sa ai grija de el, deci mai putina distractie. Esti totusi prea mica pentru a avea un copil acum. Daca il nasti, e responsabilitatea ta pe viata. Nu il nasti, si il dai parintilor tai sa ti-l creasca. Poate vor avea grija asa de el, dar partea cealalta e responsabilitatea ta. Daca prietenul te paraseste, ce faci cu copilu? Unde te duci? Cine te accepta pe tine cu un copil? Mai bine faci copii dupa ce te casatoresti si ai intr-adevar ce sa le oferi, sa nu simta copilu lipsa si vei fi si tu multumita si fericita. Parerea mea, alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu spun la fel sa nu faci avort pentru ca e mare pacat multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fa avort. cunosc o fata care are 15 si are un copil.

bine ii taranca.ma rog.

asumati consecintele faptelor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fa avort. cunosc o fata care are 15 si are un copil.

bine ii taranca.ma rog.

asumati consecintele faptelor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fa avort. cunosc o fata care are 15 si are un copil.

bine ii taranca.ma rog.

asumati consecintele faptelor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce concluzie ai ajuns pana la urma?