| abcdefghijk1234567891011121314151617 a întrebat:

Aceasta intrebare a fost pusa la Trivia/Amuzante, dar cred ca e mai potrivita aici:
1. In oras se afla 5 case, fiecare de alta culoare.

2. In fiecare casa locuieste 1 singura persoana de alta nationalitate

3. Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, o anumita marca de tigari si un anumit animal de casa

a. Britanicul locuieste in casa rosie

b. Suedezul are un caine

c. Danezul bea cu placere ceai

d. Casa verde este in stanga casei albe

e. Locatarul casei verzi bea cafea

f. Persoana care fumeaza pall mall are o pasare

g. Locatarul din mijloc bea lapte

h. Locatarul casei galbene fumeaza dunhill

i. Norvegeanul locuieste in prima casa

j. Fumatorul de marlboro locuieste langa cel cu pisica

ca. Cel care are cal locuieste langa cel care fumeaza dunhill

l. Fumatorul de winfield bea cu placere bere

m. Norvegeanul locuieste langa casa albastra

n. Germanul fumeaza rothmans

o. Fumatorul de marlboro are un vecin care bea apa

Intrebare : Cine are acvariul cu pesti?

Nu am priceput nimic cand am citit laughing Poate reusiti voi sa o descifrati. :*

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Deci fiecare casa are alta culoare,e locuita de o persoana de alta nationalitate,care fumeaza o anumita marca de tigari,bea o anumita bautura si are un anume animal de companie. Dupa deductii logice,mi-a iesit asa:
Prima casa-galbena,norvegian,apa,Dunhill,pisica
A doua casa-albastra,danez,ceai,Marlboro,cal
A treia casa-rosie,britanic,lapte,Pall Mall,pasare
A patra casa-verde,german,cafea,Rothmans
A cincea casa-alba,suedez,bere,Winfield,caine.
Singurul care nu are animal de casa e germanul dintr-a patra casa,cea verde,care fumeaza Rothmans si bea cafea.El are,deci, acvariul cu pesti.
Acum ma duc direct la culcare, imi iese fum din creieri.

| 0marry0 a răspuns:

Am rezolvat problema asta acum doi ani. Mi-a luat 3 ore (cel putin) si mi-am mancat nervii cu matematica mea de balta. E destul de grea, sper sa-ti explice cineva rezolvarea, eu nu mi-o mai amintesc...

| DaddySGirl a răspuns:

Majoritatea spune*si e corect zis „majoritatea spune", asa ca nu ma faceti analfabeta* ca germanul are acvariul cu pesti.Dar iata ca, eu nu ma gandesc tocmai asa.Nu specifica absolut nimic despre acvariul cu pesti.Acest test a fost facut de Einstein(cica), dar eu cred ca nu exista un raspuns concret.Nu putem ghici ce acvariu avea germanul.E ca si cum ai spune „Un baiat ma place.", iar mai apoi ai intreba „Cum il cheama?"
So, cam asta e.Nu stim cine are acvariul cu pesti.(desi pe net se spune ca germanul il detine, cum am specificat mai sus.)

| Diddy a răspuns:

Aolooo... Am incercat sa rezolv problema asta, dar mi-am mancat toti dracii! straight face
Am tot pus pe foaie ba casa alba, ba verde, ba german, ba apa, de mi-a explodat capu`! x(
Editeaza intrebarea, nu mai vreau sa vad problema! I don't want to see