| alina88 a întrebat:

"Steriletul (spirala sau firul uterin) are in primul rand efect abortiv?

Dupa testele folosite pentru stabilirea sarcinii timpurii, in ciuda folosirii spiralei, fecundatia se petrece de
cateva ori pe an. Prin producerea intentionata a unei congestii de iritatie in tesutul conjunctiv uterin, fixarea fatului este impiedicata si acesta moare, de cele mai multe ori, dupa una sau doua saptamani.
Astfel, steriletul ucide pruncul, cel mai adesea inainte de menstruatia asteptata cand femeia care fusese insarcinata poate crede ca, de fapt, n-a fost."

Ce credeti despre acest lucru? Cat este de adevarat?

Răspuns Câştigător
| scootsie a răspuns:

Steriletul sa nu existe in mintea ta nici macar ca si informatie... E periculos si pentru tine si pentru copil...De fapt, de ce sa il folosesti? Nu vrei copii? Restul sa fii sanatoasa sa ai copii frumosi si te rog din suflet, uita de sterilet...Cunosc persoane care au suferit enorm de pe urma lor...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina nu poate fi afirmata decat cand ovulul fecundat s-a fixat in uter. Asta se intampla cam la 3 zile de la fecundare. Steriletul nu permite aceasta fixare si determina eliminarea ovulului fecundat. El nu este un embrino si acesta nu este un avort. Pentru avort, sarcina trebuie neaparat sa se gaseasca in uter. De altfel, se stie ca de multe ori desi fecundatia apare, la femeile fara sterilet, sarcina nu se fixeaza din anumite motive. Asta nu inseamna ca se produce un avort.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ceva de genul asta stiam si eu. Steriletul nu lasa ovulul sa se fixeze pe uter... Dar nu te apara de o sarcina extrauterina.

| Parintele a răspuns:

Nu stiu nimic despre asta..Intreaba un specialist..nu are rost sa facem speculatii nefondate pe baza stiintifica.

| jo a răspuns:

Scopul principal al steriletul este sa impedice intalnirea dintre spermatozoizi si ovul, prin urmare nu are loc nicio fecundare. Nu mai credeti toata propaganda pro-life facuta de semidocti. Steriletul este o metoda contraceptiva - numai numele ar trebui sa te lamureasca indeajuns. Si daca nu ne crezi, vorbeste cu un ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred in acest lucru. Mi-am dat seama din propria experienta.De altfel asta ar fi raspunsul la ciclul intirziat etc. Dar un raspuns sigur poate sa ne dea doar specialistii.Parerea mea depinde si de tipul de sterilet pe care il folosim.As vrea sa aflu un raspuns sigur de la un specialist.Va multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu am sterilet pentru ca nu vreau sa iau tablete sau altceva.De la el ma simt excelent.Nu am nici un avort si am destui ani.Nu cred nimic din ce spune altcineva.Si mie mi s-a spus la inceput numai tampeni dar m-am convins acum.