| annnna1234 a întrebat:

As vrea sa imi explice si mie cineva cum sta treaba cu conturile paypal. Este indicat sa fac un asemenea cont pentru un prieten bolnav de cancer care are nevoie de bani pentru operatie? Ce fel de card trebuie sa fie, este bun un Mastercard? Acest cont este sigur? Sau poate fi spart si pot fi accesate datele personale? Trebuie sa platesc ceva pentru a crea un cont paypal? Cei care aveti un asemenea cont, va rog sa imi dati mai multe detalii. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

El trebuie sa-si rezolve contul. Are mai intai nevoie de un cont bancar pe numele lui. Ii spui sa cere un card Visa Electron sau Mastercard din banca. (se elibereaza cam intr-o saptamana). Sa mentioneze la banca ca are nevoie de card pentru tranzactii online. Dupa ce primeste cardul, trebuie sa puna pe card ceva bani (cam 30 de Ron). Dupa care isi poate crea un cont paypal. Ataseaza cardul Visa/Mastercard pe contul paypal pentru o tranzactie. Paypal va scoate 1.5 $ din acei 30 de Ron de pe card. Trebuie sa ceara un extras de cont dupa 3-4 zile de la banca, unde va vedea un cod de activare a contului paypal. Introdu acel cod de patru cifre in paypal pentru a activa contul. Dupa care va putea primi bani prin paypal, si va putea scoate banii prin card. La fel, va putea achizitiona chestii de pe net prin Paypal.

Pornesti o actiune de strangere pe facebook sau pe alt site. Daca crezi ca nu te descurci, mai bine lasa-te. Cica exista institutii pentru astfel de probleme, dar nu cunosc procedura (anume la cine apelezi cand ai nevoie de o uriasa suma de bani pentru o operatie).

| BogdanVasc a răspuns:

Salut. Poate fii folosit pentru donatii, avand chiar un sistem "Donate", oricine putand dona doar dandu-le un link. Nu poate fii spart, este securizat bine.

Merge Mastercard, dar si multe altele gen Visa etc.
Bafta!