| Udi787 a întrebat:

Doresc sa iau un cuțit butterfly de antrenament și ma întrebam dacă pot să-l folosesc în locuri publice (străzi, parcuri etc)

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns, inclusiv ti-am citat prevederile Codului penal. Ce n-ai inteles?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, cam ce te gandesti sa faci cu el in parc sau pe strada? Sa cureti cartofi? Sa tai floricele? Sa necajesti gandacei?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este considerat "arma alba" si este interzis prin lege.
Poti fii arestat imediat, daca se gaseste la tine acel cutit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încearcă și o să vezi.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Nu ai voie sa detii o arma alba asupra ta, doar daca e pentru aparare și il tii in ghiozdan

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreeaDaniela2000):

Ce raspuns aiurea! Daca il tine in ghiozdan si il gaseste cineva, nu inseamna ca il detine asupra lui? Si de cine sa se apere, de fete?

| AndreeaDaniela2000 a răspuns (pentru darrio2007):

Portul armelor albe, precum și deținerea lor este permisă numai cu autorizație.
Si domnule Darrio, se poate injunghia o persoana si cu o foarfeca sau un obiect mai ascutit

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreeaDaniela2000):

Păpușă, el nu spune nimic să aibă autorizatie. Crezi că ar scoate autorizatie pentru asa ceva? Cam esti de acord cu violenta dar nu cunosti legea referitoare la asa ceva. Cand ai un cutit in geanta si ranesti sau omori pe cineva, ai putine sanse, in fata legii, sa fie doar o intamplare sau un accident nefericit.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns (pentru darrio2007):

Răspunsuri considerate eronate 712
Nici nu ma mira sad
1 Portul armelor albe, precum și deținerea lor este permisă numai cu autorizație. Fragment copiat din lege (nu cunosc legea, nu?)
2 Ma acuzi pe nedrept ca sunt de acord cu violenta, despre ce vorbim?
Ce om cu scaun la cap ar crede ca poate sa injunghie pe cineva si sa arate dupa o autorizatie? XD
3,, Crezi că ar scoate autorizatie pentru asa ceva?" Vrei arma, atunci ai autorizatie, altfel primesti amenda sau inchisoare, destul de clar pentru tine?

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreeaDaniela2000):

Din cate vad i-ai raspuns la intrebare.
„Vrei arma, atunci ai autorizatie, altfel primesti amenda sau inchisoare"
Scrie cumva ca are autorizatie pentru el? Sau iti place sa te contrazici cu mine?