| RenePt a întrebat:

Pensia se urmas se primeste in cazl in care se ingheaza anul scolar de liceu din aprilie? (pentru a-l incepe din nou in septembrie ). Stiam ca in cazul intreruperii studiilor pensia de urmas nu se mai primeste?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, urmasul primeste pensie pana la varsta de 16 ani, fara nici o alta conditie. Daca isi continua studiile poate primi pensia de urmas pana la varsta de 26 ani. Daca dupa varsta de 16 ani beneficiarul pensiei de urmas intrerupe studiile, atunci pensia se suspenda, pe durata intreruperii studiilor (cu exceptia cazului cand au fost intrerupte din motive medicale) si se reia plata pensiei pe data reluarii studiilor. Numai bine!