Link-ul care se descchide fără probleme:
http://bit.ly/11kcE2h
Are omul dreptate, neruşinarea preafericiţilor şi a majorităţii preoţilor, cu care aceştia manipulează oamenii şi îi storc şi de puţinul pe care îl au, a întrecut orice limite. Este absolut revoltător că se amestecă şi în politică şi felul în care o fac.
http://www.tpu.ro/......litici-in/
Daniel, autorul scrisorii găsite de tine, este genul de credincios, pe care pot să-l respect, pentru că nu s-a ascuns după degete, nu a apărat escrocii, ipocriţii şi nemernicii, ci a spus lucrurilor pe nume.
Cei care au incurajat fie si tangential "afinitati" intre politica si prelati au facut un foarte mare rau Bisericii.
Nu ma intereseaza raspunsul tau ca nu stiu daca ai zis undeva ca "cei care au incurajat fie si tangential "afinitati" intre politica si prelati au facut un foarte mare rau Bisericii.", ideea era ca astea sunt ipocrizii si o demonstram cu raspunsul lui, daca era sincer. Pe mine, de exemplu, nu ma intereseaza sa fie crestinii persecutati/lipsiti de cine stie ce drepturi cat timp acele "drepturi" nu imi incalca mie niste drepturi, cum ziceam, clopotul, boxa, alea alea, stii tu, deci, atata timp cand noul ales e prieten cu democratia si nu e super prost ca poanta (pot sa explic de ce e), poate sa fie oricine, nu ma intereseaza religia lui, daaaar pe ortodocsi/crestini ii foarte intereseaza, pentru ca ei vor dreptul de a oprima necredinciosii, pentru ca pentru ei "libertatea religiei" inseamna libertatea de a hartui/oprima pe oricine e de alta credinta.
Https://www.youtube.com/watch?v=Z-armbcp-No
Spune-mi cum oprima popa asta necredinciosii. Oare minte cand zice ca a fost ateu intelectual (Marx, Freud, etc) si emotional (Dumnezeu nu exista pentru ca nu-m-ajuta)? Oare e mincinos popa asta?
Un lucru e cert, de porcariile BO nu numai din Romania s-au saturat pana si proprii membri. Adica, bine, bine, viseaza credinciosii la viata vesnica si ar linge si schelete pentru asta, dar parca marlania bisericii a depasit orice limita.
Desigur TPU cauta sa evite o revolta, insa lucrurile catre descoperirea adevarului merg inainte cu repeziciune Daca doresti citeste Apocalipsa (Revelatia) 17:3-6-15-!-17-18 ) Nu este prea mult daca vrei deci aproape tot capitolul 17 si capitolul 18:4.
Imi pare rau, dar TPU imi INTERZICE si in aceste conditii sa o reproduc, asa ca va indic situl
http://www.realitatea.net/......8093.html.
Eu,METANIE,va intreb:AM POCEDAT CORECT PROMOVAND SCRISOAREA?
Geniala scrisoare.Mai ales partea din final:"V-aş ruga să nu vă rugaţi pentru mine, nu o să-mi permit să plătesc... Dumnezeul în care am fost învăţat să cred nu costă şi nu face politică."M-am delectat.Multumesc!
Mai poate un bun ortodox sa mai voteze cu aceasta coalitie (Basescu- Iohannis) ce a scos Educatia morala din scoli "in afara legii"?
Educatia morala se cheama etica nu religie desteptule.