| LisaJulie a întrebat:

În săptămâna postului mare se spune ca nu se mănâncă nimic de culoare roșie! Eu am auzit ca mai demult oamenii din sate mâncau pâine cu apa în săptămâna mare iar vineri țineau post negru( nu mâncau și nu beau apa deloc ). Aveți persoane care au ținut vreodată postul așa și dacă da cum au reușit?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"În săptămâna postului mare se spune ca nu se mănâncă nimic de culoare roșie!"

nu am auzit asta, asta ar insemna ca nu pot manca 'saratele' unse cu soia, nu? si asta le poate face rosii ca si nuanta

draga mea, postul nu este DOAR despre ce este voie sa mananci si ce nu, el implica si chestii "metafizice" precum sa nu urasti, sa nu furi, sa nu iti bati joc de altii, sa nu ai ganduri 'necurate' (si aici o sa rada multi), sa nu faci pe altii sa sufere etc, degeaba multi tin post chiar si negru daca nu respecta nimic din ce i-a invatat religia lor!

si eu sunt crestin, nu ateu, dar nu sunt crestin "practicant"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu am in anturaj habotnici.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu am avut,dar îți spun că e destul de simplu.
Bine,nu pentru începători,dar daca ești câtuși de puțin pregătit în fasting (că postul până la urmă e un tip de fasting mai strict),reziști.
Așa,daca tu (sa zicem) mâncai mâncăruri hipercalorice,mâncai haotic sau consumai mult zahar,ca sa te pui sa tii acest post, nu doar că o să fie imposibil, dar o sa îți facă și foarte mult rău.
Eu eram așa intr-un timp, dar de când cu fastingul și cu disciplina alimentara, pot trai și cu apa vreo 2 zile(in contextul in care înainte nu rezistam nici jumate de zi fara mâncare că mi se făcea rău)

| filin a răspuns:

E o tâmpenie care-ți afectează sănătatea. Evitarea consumului de lichide aduce dezhidratare care are efecte nocive asupra creierului și a organismului.
Tu chiar crezi că bărbosului îi pasă că mănânci x sau y lucru într-o anumită zi a anului?