| Andrei10211 a întrebat:

Buna ziua, m-am trezit cu o durere la subrațul stang, cand pun mana si palpez simt ca e o mica galma acolo si chiar se vede cu ochiul liber acea galma. Nu am facut nicio miscare gresita zilele astea ci pur si simplu m-am trezit cu durerea. Am 16 ani si sunt baiat, fac sport de performanta si am un stil de viata sanatos. Ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te speria fata de ceea ce ai putea sa primesti ca raspunsuri sau chiar sa citesti in articolele ce le voi pune, doar ca si mod general si intuitiv, nu neaparat a identifica problema ta personalizata
ar putea sa fie un ganglion limfatic inflamat
ai aici informatii si eventuale cauze, dar nu, nu te pacienta ca
este cancer sau cine stie ce lucru foarte grav!

https://www.medicover.ro/......,989,n,295

https://www.catena.ro/cauze-ce-conduc-la-inflamatia-ganglionilor-limfatici

recomand vizita la medicul tau de familie pentru a vedea ce este de fapt acea "galma" de la subrat
in cazul ganglionilor limfatici inflamati, cauzele de cele mai multe ori sunt bacteriene sau virale, asta ar putea insemna in anumite cazuri ca si o raceala ii poate inflama nu?!

"Unii ganglioni limfatici umflati revin la normal atunci cand starea de baza (asa cum ar fi o infectie minora) se imbunatateste. Un consult de specialitate este necesar atunci cand ganglionii limfatici inflamati apar fara niciun motiv aparent si continua sa creasca in dimensiuni, sau nu dispar in doua pana la patru saptamani."

| Violleta2022 a răspuns:

Acela este un ganglion lifatic inflamat, de la o infectie locala sau posibil o tumoare.
Recomand sa mergi la medic de urgenta, pentru investigatii serioase.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu putem sti, cel mai intelept e sa mergi la un consult, la medic.Nu degeaba scrie mai sus textul acela cu rosu.Intre timp nu te stresa pana nu afli un verdict clar de la medic fiindca stresul de asemenea te imbolnaveste.

| Robert2526 a răspuns:

"galma" aceea este dura la atingere sau pare mai degraba moale? de cat timp ai observat problema?

Pune o compresa calda si incearca sa iei un antiinflamator( ideal ar fi un nurofen, dar fiind sportiv de performanta, poti lua si un paracetamol in loc)

Daca nu se simte tare la palpare, nu e fix ( gen sa il impingi usor cu degetul si sa se simta ca si cum nu se misca deloc) si nu sunt si in alte parti nu ai deloc motive de ingrijorare. Cel mai probabil o sa treaca de la sine in 1-2 zile

ps: daca se inflameaza si in alte zone, sau se mareste mai mult ori nu se retrage in 2-3 saptamani, mergi la medic. Nici atunci nu e ceva grav neaparat, nu e motiv de panica. Extrem de rar e o problema serioasa.

| Korkodeln a răspuns:

E posibil se fie un ganglion limfatic, mergi la doctor fara intarziere, chestiile aste pot fi nasoale.