Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face în legătură cu aftele bucale? Le fac din ce în ce mai des! Beau destul de multa apa pe zi? Care sa fie cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OneReason a răspuns:

Evitați alimentele sau substanțele care par să agraveze aftele.
Folosiți un gel sau un unguent cu proprietăți analgezice și antiinflamatoare pentru a reduce durerea și inflamația.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Aftele bucale apar din cauza infecțiilor din gură și/sau îngrijirea deficitară a dinților.

| dorustroe a răspuns:

Buna. aftele bucale le faci cel mai frecvent din cauza imunitatii slabite, stres foarte mare, iti creezi leziuni bucale sau deficit nutritiv. poti sa tratezi aftele bucale la stomatolog. Iti las aici un articol relevant https://www.hobclinic.ro/afte-bucale