| CalinaXandra a întrebat:

Doresc sa știu dacă și voi aveți parinti nepăsători în momentele grele. Duc o sarcina cu risc în repaus la pat de aproape 5 luni, mai avem o fetita de 3 ani. Singurul ajutor și suport moral e sotul meu. Ca pe el au picat toate indatoririle! Soacra si mama care înainte erau tare apropiate de noi își cautau mereu motive de vizite, mereu le era dor de nepotica lor și erau tare implicate. Acum când chiar am nevoie de o mana de ajutor nu mai suna doar odată la câteva zile poate de rușine. E normal din partea unei mame? În ideea în care noi mereu am fost alături de ei și ne-am sacrificat timpul nostru în familie ca să ii ajutam cu orice chichiță care putea fi rezolvata și de ei. Precizez ca sunt încă tineri, ai mei nu au nici măcar 50, nu vorbim de niște oameni în vârstă bolnavi etc.
Nici nu am pretenții de la nimic dar comparând comportamentul lor înainte față de acum... m-as fi așteptat la puțin mai multa implicare. Nici măcar nu mai stau cu fetita sa pot merge liniștită la controale o ora. Și înainte și dacă puteam sau nu, de aveam chef sau nu, trebuia sa îi primim cu orele la noi sau sa le facem oricând pe plac sad trist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil vă lasă să vă descurcati singuri. Ceva i-a deranjat daca au incheiat-o cu vizitele.

| J0B0MAT a răspuns:

Eu zic că nu e normal, de familie, copii ar trebui să îți pese toată viața și să îi ajuți.Dar cunosc și eu multe astfel de cazuri în care părinții nu își ajută copiii, ori invers.Nu ai ce face, decât să nu te mai aștepți la ajutor din partea lor, să îți vezi de viața ta, iar pe ei să îi ții mai la distanță, așa cum te tratează și ei.

| ReddY25 a răspuns:

Din fericire nu am

| ioana748 a răspuns:

Trist, nu incerca sa gasesti explicatii, caci circuitele lor neuronale sunt unice si nu vei deslusi niciodată de ce un om are anumite reactii. Ciudat este ca le-a apucat pe amandoua odată. Dar neimportant, nu-ti bate capul.
Bine ca este sotul tau aproape si acest lucru este esențial. Cand ati hotarat sa formati o familie v ati bazat pe ajutorul reciproc si cam atat.
Poate este timpul sa faci curatenie in viata ta. S ar putea, exact cand ti e lumea mai draga si esti epuizata, sa te trezești cu musafiri si sa trebuiască sa faci frumos.
In general sa nu ai asteptari de la nimeni, asa sunt oamenii.
Multa sanatate, nastere usoara si sa te bucuri de familia ta 1000 de ani.
Ce este de lasat in urma, in urma sa ramana. Voi mergeti inainte oricum.
Toate cele bune ❤️

| ValentinMihai78 a răspuns:

Trebuie să faceți următorul lucru după ce veți naște, dumneavoastră și soțul mă refer: impuneți program de vizită, iar o lună de zile, după naștere interziceți orice vizită!
Vin la ușă, nu le deschideți!
Impuneți-vă regulile și dorințele!
Nu mai lăsați pe nimeni să vină în familie neinvitat și fără să aibă o limită de timp de ședere.