| Coclender a întrebat:

Hey, ma poate ajuta cineva cu un tips in office word, si anume:
Am sute de texte cu titlu si numar, si as vrea ca aceste texte sa fie restranse si sa se vada doar titlurile [ca un cuprins] iar cand dai click pe titlu, sa se deschida textul de sub el.
Doresc aceasta functie ca sa imi fie usor de cautat.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un asemenea "Cuprins" poti realiza doar daca iti faci o baza de date. in care titlurile si documentele sa fie preluate in mod automat din folderele dorite.
Un asemenea sistem necesita si programare.

Mai ai o modalitate mai simpla de afisare si accesare (dar vezi doar numele documentelor, nu si textul din el):
In "Explorer" schimbi Modul de afisare in "Lista" (poti vedea si data ultimei modificari).

| MaNumescAlexFabian a răspuns:

Salut! Iti pot crea un cuprins! Iata doua metode:

1. Stiluri titlu + Marcaje paragraf

Aplica stiluri de titlu (Titlu 1, Titlu 2) la titlurile tale.
Selecteaza textul de sub fiecare titlu.
Mergi la Referinte > Inserați marcaj. Alege un stil (ex. Buline).
Repeta pentru toate titlurile.
Acum, clic pe titlu va ascunde/afișa textul de sub el.

2. Functia "Cuprins"

Selecteaza fiecare titlu din document.
Mergi la Referinte > Definire titlu. Alege nivelul titlului (ex: Titlu 1).
Repeta pentru toate titlurile.
Pune cursorul unde vrei cuprinsul.
Mergi la Referinte > Inserați cuprins. Alege un stil.
Acum ai un cuprins cu titluri. Clic pe titlu in cuprins te duce la sectiunea corespunzatoare din document.