| Blackheartt a întrebat:

A 2gb rami 1, 80 ghz dual procesoru placa video 512 rezista pc daca bag ubuntu multi nu stiti ce inseamna in in fine ubuntu este un sistem de operare mai bun ca vista si windous xp dau funda pentru cel care imi zice detaliat,.,,,

Răspuns Câştigător
| DaNtE a răspuns:

Ubuntu nu este mai bun decat xp, stai lin, si ca sa-ti demonstrez, intr-un sat, multi elevi au primit pc gratis sau ai mai pus 2 mil ei, cum au vrut...Eu m-am dus la cativa prieteni si am instalat,, windowsu^^, ei bine asta era ubuntu...Sincer sa fiu nu as rezista o zi cu acest sitem de operare.Si daca este adevarat ce spui u ca este mai bun decat xp si vista atunci oare de ce toti au primit? Si erau pc la 8 mil da le-au primit gratis(un program de scoala.).

Totusi ubuntu sigur o sa iti mearga pe pc tau dar nu iti recomand!

Bafta!

6 răspunsuri:
| SRB a răspuns:

Ubuntu este o distributie de Linux un sistem de operare opensource. Linux si Windows sunt sisteme de operare total diferite.
Cerinţe recomandate
Procesor Intel sau AMD la 1200 Mhz
512 RAM
Spaţiu pe disc 8GB
O placă video cu accelerare 3D
detalii aici http://ubuntu.ro/descopera/cerinte-de-sistem
Poti pune ubuntu pe sistemul tau.

| Broadband a răspuns:

Windows xp ramane maestru
nu cred ca vor scoate astia de la Microsoft ceva mai bun ca xp

| Broadband a răspuns:

@aerox scuteste-ma

| justme91 a răspuns:

Nu te complica daca nu stii linux. e complicat ubuntu pentru tine, crede-ma. dar fa ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ai auzit tu pe la coltul blocului? PC-ul tau e bunicel pentru Windows 7 la o asemenea configuratie. Esti sigur ca vrei Ubuntu?
Orice distributie Linux nu va fi niciodata mai buna decat Windows OVERALL, pentru ca e free si open-source, nu cu licenta proprietara, pe bani. Si unde se investesc bani se cunoaste!
Ai auzit aiurea cum ca Vista si XP sunt mai slabe decat Ubuntu. Nu e adevarat. Numai Windows-ul iti poate exploata optim un PC.
Banuiesc ca la ce configuratie ai, te mai joci din cand in cand...ia sa te vad cum incerci cu Ubuntu, care e asa "bun"(cu tot cu Wine) la capitolul asta fata de Windows...
In fine, ca sa-ti raspund la intrebare...normal ca rezista PC-ul la un sistem multi-boot de Ubuntu. Desi, o distributie e suficienta in paralel cu un Windows. Nu stiu exact ce planuri ai cu Ubuntu, ca n-ai mentionat! In afara de cateva aplicatii(pe care le poti obtine si pe alta editie/distributie) si interfata grafica(Xfce, KDE, Gnome/Unity), distributiile alea nu prea difera cu altceva.

P.S. Te rog sa postezi asemenea intrebari la categoria corespunzatoare pentru a primi raspunsuri cat mai bune. Daca Adolescenti e o categorie mai frecventata decat Tehnologie atunci asta nu inseamna ca toti cei care populeaza categoria Adolescenti, o populeaza si pe Tehnologie. Nu e asa! De aceea e bine sa pui intrebari la categoria potrivita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@maryus, nici eu nu cred ca cei ca tine vor mai evolua vreodata!