| marinica85 a întrebat:

A fi adolescent inseamna...
?

Răspuns Câştigător
| DeddoLăvPeace a răspuns:

A te purta ca un adolescent inseamna mai intai a sti sa visezi, sa speri, a nu avea prejudecati de nici un fel, inseamna a-ti asuma responsabilitateade a invata, de a cunoaste, de a sti, inseamna bucuria de a-ti exprima sincer opiniile, inseamna a-ti cauta propriul drum, a-l cauta, a-l gasi si a-l defrisa infruntand cu aceeasi taria marile batalii intuite ca victorii sau ca infrangeri.
Sa fi adolescent inseamna sa speri, sa ai privirea si cugetul curate, sa nu te impiedici in franturi de ganduri, in silabe de cuvinte, sa afli raspunsuri-chiar daca nu complete-prin fortele tale, inseamna sa crezi ca totul se poate.
A fi adolescent inseamna sa-ti pui intrebari, cat mai multe intrebari-nu degeaba se spune ca adolescenta e varsta intrebarilor-sa-ti uezi fortele, capacitatea intelectualasi fizica, inseamna sa te indragostesti sincer si frumos, sa ai curajul si demnitatea de a-ti aprecia just succesele si esecurile.
Dar adolescenta este formidabila varsta a acumularilor, a imbogatirii spirituale, este varsta primelor optiuni ce tind sa se stabilizeze, este teribila varsta a trecerii de la joc la preocupare serioasa.
Adolescentul nu mai e copil, desi pastreaza multe din trasaturile copilului si nu este inca adult desi a inceput sa-si apropie caracteristici ale maturitatii.

2 răspunsuri:
| Vali96 a răspuns:

Perioadă a vieții omului cuprinsă între vârsta pubertății și cea adultă, în care are loc maturizarea treptată a funcțiunilor fizice și psihice ale organismului.

| BiancaAw a răspuns:

Sa fii curios sa te informez, distractiv sa-ti placa sa calatoresti cu prieteni la munte mare vacante sa fii destept sa te implici in activitati adolescentine ...sa te indragostesti sa simti ca traiesti ca un adolescentin visator big grin Deoarece peste 20 de ani o sa fi mai matur si sa-ti amintesti atunci cu un za, bet de varsta astabig grin