| grosudana a întrebat:

A fi cetatean inseamna? Funda pentru cel mai lung raspuns

3 răspunsuri:
| LeX_6839 a răspuns:

Duminică, 4 ianuarie 2009
Activism si pasivitate sau ce inseamna sa fii un cetatean
Cred ca individul este obligat la o pozitie. Cred ca felul in care se misca in spatiul public trebuie sa fie exprimarea unei juste atitudini care sa echilibreze interesul personal cu interesul general.In sensul liberalismului classic, evident. (nn confuzia intre liberalism si stangism…).
Nu trebuie sa salvezi lumea. Nu esti chemat sa faci revolutii. Esti obligat sa nu faci rau, e indicat sa faci bine. Binele imediat, omului de langa tine. Nu esti obligat sa faci caritate.
Poti sa fii un bun cetatean in sensul in care respecti paradigma sociala in care traiesti chiar daca nu esti de accord cu ea. Pentru ca esti parte din contract. Nu este echivalent cu a accepta nedreptatile, violarile. Orice sistem are prevazute mijloace si afirma cel putin formal un set de reguli inlauntrul carora te poti misca, adapta, specula. Sunt mai rare decat am crede situatiile in care ne pozitionam impotriva sistemului si actionam. Restul e vorbarie. Poti aduce in discutie orice, atat timp cat nu te afli pe domeniul ipocriziei.
Exempla trahunt. Felul in care traiesti este elocvent. Nu poti afirma ca te tulbura incalcarea drepturilor in China, nu poti face abuz de valurile de compasiune pentru oamenii care mor de foame in Africa atat timp cat nu reusesti sa vezi problemele celor apropiati, nu faci nimic pentru oamenii pentru care poti face ceva concret acum, in prezent si langa tine. Nu poti sa vrei sa schimbi lumea cand nu realizezi ca nu te poti schimba pe tine. E inadmisibil

| Cosminovici18 a răspuns:

Locuitor al unui stat, care se bucură de drepturi civile și politice și care are anumite obligații față de acel stat. ♦ (La vocativ) Termen oficial de adresare; cuvânt cu care ne adresăm unei persoane al cărei nume nu-l cunoaștem. Sa stii ca nu e un raspuns foarte lung dar totusi si tu exagerezi cat ai vrea sa fie o definitie de 5 pagini pe un caiet a4 daca transcrii vrei sa-ti spun si ce chiloti poarte un cetatean?laughing(glm) funda?

| angelsaredickswithwings a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaa fffffffffffffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii cccccccccccccceeeeeettttaaaaaaaaaaaaattttteeeeeeeeeeeeeeaaaaaaaaaaaaannnnnnnnnnnnnnnnnn iiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnsssseeeeeeeeeeaaaaaaaaaammmmmmnnnnnnnnnnnnaaaaaa mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmuuuuuuuuuuuuuuuuuuulllllllllllllllllltttttttteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...