| Carlaaa a întrebat:

Acum 3-4 ani s-a format o prietenie intre mine si inca 2 fete (A si X)...Intr-un fel mai tot timpul eram a 5-a roata de la caruta. Eram tot timpul in umbra uneia dintre ele.
Totul era binisor pana acum 6-7 luni cand A a aflat ca X si-a pierdut virginitatea. [ele 2 au 14 si eu am 15]. A este de parere ca nu este firesc sa iti pierzi virginitatea la varsta asta, ca nu era necesar sa faca asta si asa mai departe. Evident dupa ce s-au tot certat... eu am ramas prietena cu amandoua pentru ca nu puteam alege intre ele, desi A era,, sefa" grupului ca sa zic asa, sau in fine. asta pretindea ca e.
X s-a indepartat incet - incet de amandoua si a inceput sa devina cam independenta si sa nu mai stea cu mai nimeni in afara de prietenul ei cu care este de ceva vreme.
A, de 4-5 luni are prieten, si evident nu-mi mai acorda atata atentie... deci deveneam cand stateam cu ei, a5a roata de la caruta.
Deci, cand era cu prietenul ei evitam sa ies cu ea.
De curand m-am imprietenit cu o fata cu care am inceput sa stau mai mult... ma asculta, ma intelege, ne facem pe plac una alteia, nu decide niciuna din noi mereu, cadem de acord asupra a ce vrem sa facem.
Situatia mea materiala nu e prea roz, in schimb A, are tot ce isi doreste, parintii ei avand slujbe cu un salariu care le permit sa ii faca 90% din pofte.
De curand tatal lui A i-a dat 2 invitatii la water parca care erau de cate doua persoane, A + prietenul ei, o fata si nu mai avea pe cine sa invite, deci m-a rugat sa merg... La inceput am refuzat categoric, dar intr-un final. am acceptat.
Acolo cand am fost, am avut la mine 10 lei, din care 5 trebuiau pastrati pentru transport, nu am cumparat mancare de acolo, ci am luat de la ele cate ceva.
Azi, cand prietenul ei nu vine [ din pura coincidenta fata cu care m-am imprietenit eu, nu era acasa ], i-am dat mesaj daca iese afara.
Si a inceput sa ma faca cu ou si cu otet ca sunt o profitoare nenorocita, ca am bani da' fac pe miloaga si am un teatru in mine de moare lumea.
Sunt exact cuvintele ei.
Si ea mai bine ca oricine stie care este situatia si de ce m-am indepartat de ea.
Voi ce parere aveti de comportamentul ei? ma considerati o profitoare pentru ca am acceptat sa ma duc pe invitatia ei?

8 răspunsuri:
| Rioko a răspuns:

Nu! Ea te-a invitat si era logic ca vrei sa mergi daca nu vroia sa te ea cu ea, dc te-a invitat era logic ca ea sa plateasca pentru ca te-a invitat poate ca era bine daca participai si tu cu ceva material dar ea trebuia sa se gandeasca inainte...

| unknown a răspuns:

NU, sigur ca nu esti dar cel mi bine ar fi sa te indepartezi de ea si sa iti gasesti o prietena adevarata, nu ar trebui sa te lasi tratata asa!

| M.madallina a răspuns:

Normal ca nu esti tu profitoarea, ea este.si in primul rand, ea te-a invitat, nu tu ai rugat-o sa te ia.las-o in pace cu ideile ei.

| Smoke_7892 a răspuns:

Dc esti profitoare daca ea te-a invitat? intre prietene niciuna nu ar trenui sa fie sefa cum zice A, mi se pare o prostie! eu te-as sfatui sa te indepartezi de ambele pentru ca nu sunt prietene adevarate. fa-ti prieteni noi care te inteleg!

sper ca am fost de ajutor

bafta!:*

| Didi_3651 a răspuns:

Carlaaa,
Iubita mea... Si eu am avut prietene cu o situatie materiala mai dificila si mereu le-am ajutat neconditionat, fara sa astept nimic in schimb. Din pacate se pare ca nu e si cazul prietenei tale, te-a invitat(fapt pentru care cred ca i-ai multumit, nu?" Asteapta insa ceva in schimb, probabil se asteapta sa ii ramai recunoscatoare toata viata ta si sa te tii dupa ea ca un catelus de care se poate folosi oricand si cum doreste. Ce se intampla intre voi nu e prietenie, nu asta e definitia prieteniei. E clar ca ea se considera superioara, datorita sitatiei materiale, si interesanta pentru ca are un iubit.Nu nu mai ai loc in viata ei dupa cate ai povestit.Cauta`ti o prietena de acelasi nivel social cu tine care sa te inteleaga si pe care sa o intelegi.De multe ori oamenii cu posibilitati mai mari, in special copiii ce nu au simtit ce inseamna sa muncesti pentru banuti, sunt foarte rai... Cu regret spun asta, poate sunt unul dintre ei, dar din pacate e adevarat sad

| ♦EthernalVampa♦ a răspuns:

Din pacate, o asemenea fata nu poate fii numita prietena. Crede-ma, a avut aproate aceeasi problema ca tina, cu cele doua prietene. Dar daca ''A'' face asemenea greseli, si nu te trateaza cum se cuvine pentru simplul fapt ca ai ramas buna prietena cu ea, nu te merita. Eu am avut timp de 10 ani accesi prietena, si din pacate, doar anul asta mi-am dat seama ca nu ma merita. Si asa simplu si frumos, am incheiat o prietenie de 10 ani. A trebuii sa-i dai exemplul asta... nu te lasa tratata asa. Poate ca mai tarziu isi va da seama de asta cand, spre exemplu, prietenul o va parasi. V-a avea nevoie de o prietena, right? Tu sa fii acolo pentru ea, si isi v-a da seama cine esti cu adevarat.

| pisikutza20 a răspuns:

Stai draguta cuminte ca parerea ei nu trebuie sa te intereseze fii mai indrazneata si zii tot in fata

| SweetCherry a răspuns:

Nu esti. Poate asta crede ea.