| Clamidia a întrebat:

Acum câteva luni mi-am facut un iubit. La început totul era bine dar dupa s au schimbat. Acum mereu, în fiecare zi ma cert cu el pe diferite motive, ba ca nu vreau sa ies afara, sau sa fac o poza cu el, sau ca vorbesc cu un prieten foarte bun. Mi a interzis să vorbesc cu toti băieți, doar cu fete am voie să vb. Mda...de cand sunt cu el ma simt tristă decat fericita. Imi era mai bine single. Nu as vrea sa ma despart de el pentru ca il iubesc, numai ca el mereu imi spune ca imi bat joc de el sau ca nu pun pasiune. Asta aude el de la toti.
Ce ar trebui sa fac?
PS: am 13 ani iar el 15
Fara mișto va rog.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E o porcărie ce aveți, ca nici relație nu se poate numi. Te îngrădește și nu e ok la vârsta ta deloc. Nu trebuie să-i dai dreptul nimănui niciodată să-ți interzică ceva (cu excepția păriținilor cât ești sub grija lor pentru că ei o fac spre binele tau) dar unui străin, never. Nu are niciun drept să-ți spună ție ce să faci sau cu cine să vorbești. Ori acceptă, ori pleacă. Băieți o să tot găsești că e vârsta.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ai 2 variante :
1 Îi propui să luati o pauză în relație
2 Dacă refuză si se comportă asa cu tine, părăseste-l, indiferent de ce zice sau cât îl iubeşti. Nimeni nu are dreptul să îți spună cu cine să vorbeşti sau nu. Genul ăsta de persoane care consideră că partenerul este doar un manechin pe care el îl poate manipula cum doreşte trebuie evitate. Gandeste-te bine dacă el te iubeste sau pur si simplu te trateaza ca pe un obiect.