| springx a întrebat:

Acum cateva saptamani diriginta ne-a dus pe toti la cabinetul scolar, mie mi-au dat o trimitere pt la medicul de familie din cauza unor probleme cu ochii. Problema este ca eu nu am mers la medicul de familie. sunt clasa a 12a si voi termina liceul curand, va fi vreo problema cu fisa mea medicala din aceasta cauza? Imi vor putea elibera fisa

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic

| cristimihailov a răspuns:

Nu va fi nici o problema.
Dar sfatul este sa nu ratezi momentul.

Este ca si cand nu mergi la dentist cand vezi primele semne de carii. Dupa, o sa fie greu si o sa suferi mai mult.

| pietrean a răspuns:

Depinde ce facultate vrei sa urmezi, dupa terminarea liceului sau depinde unde vrei sa te angajezi dupa.Sunt meserii, unde este necesar sa ai vederea foarte buna, chiar daca trebuie sa folosesti ochelarii.Ba chiar,sunt "folositori" si daca vrei sa sofezi.
Fisa,iti poate fi eliberata,fara aceasta "remarca".Dar si eu te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie pentru o trimitere,catre un cabinet oftalmologic(una, ca nu platesti nmic,daca are contract cu CAS-ul,a doua, este bine pentru sanatatea ochilor si siguranta ta, sa vezi ce probleme ai). Sfatul acesta, ti-l da o persoana care poarta ochelari, inca din liceu.